Sedef hastalığı tedavisi, belirtileri, nedenleri

Sedef hastalığı, kronik bir hastalıktır cilt (dermatoz) sonuna kadar okudu etyolojisi olan eğilimi yineleme. Nedenleri, belirtileri ve tedavi yolları sedef hastalığı incelendiğinde aşağıdaki makalede. Bu hastalığı karakterize hızlandırılmış ve güçlendirilmiş hücre oluşumu cildin üst tabakası, kalıcı inflamasyon ve ihlal özellikleri, epitel hücreleri, cilt. Buna epidermis etkilenir, iç organları ve vücut sistemleri. Dermatoz olarak da bilinen psoriasisvulgaris (sedef hastalığı).

GENEL BİLGİLER

sedef hastalığı oluşumunu

Sedef fazla yaygın arasında genç nüfus, ilk kez genellikle 10-20 yıllık bir yaş. Ama kayıtlı durumlar belirtileri ve tedavisi sedef hastalığı vardı, bebekler ve yaşlılar. Hastalık görülür dünyada ve net olarak enlem, ırk ya da iklim koşulları, yaşam ortamı. Prevalansı dermatoz aralıkları aralığı 0,1-3%. Sovyet sonrası ülkelerde kayıtlı yaklaşık %1 olgu.

Aynı şekilde sık sık bu cilt hastalığı olan hasta ve erkekler ve kadınlar.

NEDENLERİ

Bugüne kadar yüklü değil gerçek nedenleri hastalığın gelişimi.Birçok faktörlerin neden neden hastalık:

 • Kalıtım. Son verilere göre, bilim adamları sedef ilgilidir belirli bir hastalık ile dominant tip iletim.
 • İhlali lipid, protein ve karbonhidrat değişim. Şüpheli sedef deri oldukça sık görülür değişiklik, bu profillerin, kan gelişimine katkıda bulunduğu, kalp-damar patolojisi, endokrin disfonksiyon ve metabolik sendrom.
 • Kronik enfeksiyon, kalp, vücutta. Çalışmada psoriatik plaklari plaklar sık sık vurgulandığı strep flora. Ortaya genetik anomaliler etkileyebilir viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, örneğin, bademcik iltihabı, grip.
 • İflas bağışıklık sistemi. Dengesizlikler nüfus T lenfosit artışı, dolaşan immün kompleksler ve artan başlık DNA antikorları neden otoimmün bir tepki epitel hücreleri, derinin.

Rağmen nedenleri, sedef hastalığı çok farklı, bu bir hastalık olarak kabul genetik sistemik hastalığı olan eğilimi mirasını ve tutuklama iç organları ve sistemleri.

BELİRTİLERİ

Ana unsuru sedef papüller - düz yükseklik seviyesinden cilt kırmızımsı-siyanotik veya pembe renk ile pul pul dökülen simli yüzey boynuzları.

Taze döküntüleri var, daha zengin renk, daha eski zamanla soluk. Onlar-ebilmek var olmak tek veya giymek drenaj karakter - herhangi bir durumda bu belirtiler sedef.

Hemen papüller şeklinde görünür tek nokta, döküntü, zamanla büyür ve dönüşmesi psoriatik plaklar, çeşitli şekil. Bir hastada fark elemanları, döküntü, farklı gelişim aşamalarında.

Notları simetrik lezyonlar, ama istisnalar vardır bağlı olarak, ne olursa olsun nedenleri, sedef hastalığı. En sık etkilenen yüzey, üst ve alt ekstremite bükün ve sırtını düzeltin, büyük eklemler, ama hastalık isabet yeteneğine sahiptir, vücudun herhangi bir kısmı dahil olmak üzere kafa derisi ve tırnak. Oldukça sık görülen kas-eklem patolojisi - psoriatik artropati. Onu prevalansı yaklaşık %15 tüm olgu sedef.

Deri döküntüleri, ana belirti, sedef hastalığı, orada yeterince uzun süre, ama daha sık akut dönemde dönüşür remisyon olmadan yeni lezyonlar. İçin akut sedef hastalığı için tipik soğuk zamanı yıl, ama zamanla mevsimsellik değişebilir.

TANI

sedef

İçin farklılaşma hastalığı için çeşitli yöntemler vardır ve belirtileri (psoriatik triad):

Fenomen bulundukları lekeler oluşur kürtaj psoriatik öğe keskin bir konu. Bu sırasında oluşan çok sayıda beyaz-simli pul, taklit talaşlar stearin.

Bir daha yeni görünür terminal psoriatik film - ıslak ve parlak yüzey.

Bir sonraki sahne fenomeni kan, çiy noktası olduğu çıplak yara yüzeyi savunan damla kanama.

SINIFLANDIRMA

Psoriatik süreci bölmek zorunda birkaç klinik evre patoloji dayalı şiddeti, hastalığın seyri:

 • İlerici bir sahne. Taze döküntüleri çok sık oluşan bir yerde traumatization epidermis (ısırık, tırmalama, eylem, kimyasal, travmatik hasarı). Genellikle 3-7 gün sonra travmatik bir etki ortaya yeni unsurların ortaya çıkması. Notları güçlenmiş sınır artış eski papüller, büyüme ve birleşme plaklar. İyi belirlenir psoriatik triad. Hastaları rahatsız eden en belirgin belirtileri, sedef hastalığı, cilt - yoğun kaşıntı, kuruluk hissi ve gerginlik, cilt.
 • Sabit sahne. Yeni öğeler döküntüleri, hemen hemen görünmez, eksik büyüme, eski öğeleri. Odada mevcut düğümler oluşur, aktif yüzeysel peeling. Kaşıntı daha az belirgin ya da eksik.
 • Sahne solma. Psoriatik plaklar soluk ve basık. Gider, soyulma ve kaşıntı. Kenarlarında psoriatik plaklari, döküntü görünür çerçeve leke. Aktif enflamatuar süreç azalır. Başlar, remisyon olduğu için daha tipik, sıcak aylarda.

Genel işlem neden olabilir çok sayıda faktör:

 • İlaç alımı.
 • Etkisi yüksek veya düşük sıcaklık.
 • Şiddetli stres ve duygusal dengesizlik.
 • Genel veya görünüm diğer hastalıklar.
 • Alkol ve güçlü bir hata payı içerir diyet.

Ne zaman tam olarak tespit nedenleri ve sedef hastalığı tedavisi yapılır ve uygun yöntemler, pozitif, dinamik sürmüyor.

Klinik ilgi hastalığı, sedef hastalığı temsil eder bir dönemde ilerleyici bir aşamada olduğu görülmektedir yüksekliği hastalığı ve etkin bir döküntü.

Ayrıca hastalık sınıflandırmak şiddeti ve olanaklar iki form.Basit ya da kaba sedef birkaç çeşidi vardır bağlı olarak form ve yerelleştirme öğeler:

 • avuç içi ve taban. En sık nedenleri hastalığı ile ilgili istihdam ve işaretler var yapan insanların yoğun fiziksel yük. Hastalığın bu formu, sanal ve grev yalnızca avuç içi ve ayak. Döküntüleri şekli yuvarlak plaklar, sık ağrılı çatlaklar. Ayrıca cilt durdurmak ve avuç içi, genellikle etkilenen tirnak, notları distrofik değişiklikler, deformasyon, renk değişikliği, onycholysis.
 • Seboreik. Birincil kalp sedef konaklamanızda, kafa derisi üzerinde. İleri patolojik süreç yayılabilir yüz, boyun, sırt ve göğüs. En sık olarak gözlenen insan, eğilimli, yağlı sebore olan metabolik bozukluklar metabolik süreçleri.
 • Guttat. Bu tür vücuda yayılır. Psoriatik öğeleri küçük boy (4-5 mm), etkilenmez erik.
 • Katlanmış. Döküntüleri bulunur kıvrımları deri – koltuk altı, genital bölge, kadınlarda meme altında, göbek boşluğunda arasında, kalça ve kasık. Öğeleri döküntüleri parlak kırmızı bir renk, hemen hemen hiç peel var, net sınırlar ve pürüzsüz, hafif nemli bir yüzey. Bu form daha sık muzdarip yaşlı ve bebekler, yanı sıra diyabet. Çocuklarda hastalığı eğilimi birleştirme plaklar oluşturan büyük cepler. Bazen papüller üzerinde genital yegane belirtileri, sedef hastalığı. Bu durumda, onları ayırt döküntü diğer hastalıklar.
 • Siğiller. Onlara daha fazla maruz kalan insanlar, aşırı vücut ağırlığı ile. Genellikle oluşur gluteal ve lomber bölgede uzun süreli ilerlemesi ile sedef. Dönüştürülebilir başka bir form etkisi altında mikrobiyal ajan: pyoderma veya viral flora. Cepler dermatoz bu belirgin ağlayan ve parlak iltihabı, kaplı sarı-gri kabuklu. Zamanla süreç tamamlanır derin infiltrasyonu ve büyümeleri siğil.
sedef hastalığı tedavisi

İkinci form - ağır sedef hastalığı, hangi, sırayla, birkaç seçenek vardır hastalığın seyri:

 • En tehlikeli. Böyle bir seçenek akım sedef hastalığı ortaya çıkar etkisi altında, çeşitli endojen tetikleyici faktörler: stres, aşırı güneşe maruz kalma, tedavi kortikosteroidler, ama en sık nedeni yüklemek için başarısız olur. Hastalarda kutladı alerjik hiper-tepki, yanı sıra baskı immünolojik göstergeler, iç organları etkiler. Ne zaman kutlanır belirtileri ve nedenleri sedef hastalığı, cilt kapakları sadece vücut hyperemic, Burgonya belirti ve bol tahribata farklı bir doğa. Vücuda belirtilerin şiddeti aynı değildir. Hastalar empoze şikayetler halsizlik ve kırıklık. Gözlenen lenf düğümleri, distrofik yenilgi tırnak, yoğun saç dökülmesi. Zaman zaman uzun süren bir dönem boyunca, hastalık nedenleri dengesizlik vücudun metabolik süreçleri, sorunları, kalp damar sistemi ve böbrekler.
 • Psoriatik artrit. İle birlikte papuleznymi döküntüleri hastalarda oluşur eklem patolojisi. Hastalık daha yatkındır, erkek, genç ve orta yaş için patoloji ile karakterize yetersiz klinik belirtiler ve canlı bir tezahürü röntgeni. Bu en ağır ve karmaşık bir form, sedef hastalığı, neden olan sakatlık, ve bazı durumlarda ölüme sebep olabilir. Etkilenen ekstremite türüne göre artrit, küçük eklem, el ve ayak, omurga. Eklem belirtileri ortaya çıkar ve yaklaşık 4-6 yıl sonra ilk hastalık, bazen aynı anda bir deri döküntüsü. X-ray görüntülendi cepler osteoporoz, eklem aralığında daralma çatlaklar ortaya çıkması, osteofit oluşumu.
 • Püstüler. Bu tür dermatoz iki tür ayrılmıştır: basit ve genel. Bir basit tür püstüler sedef ayak ve avuç görünür simetrik döküntüler - püstüller, deri, bu eritemli, vücutta da bulunabilir papüler öğeleri. Bir genel formda hastanın durumu ağır, gözlenen sıcaklık artışı, halsizlik ve lökositoz. Döküntüleri, büyük, vücuda şeklinde özel diffüz parlak kırmızı odaklar ve küçük papüller oluşturan kahverengi-sarı kabuklar. Bu tür dermatoz gelişen sekonder ve eğilimi, doğuş biter ölümcül. Bu nedenle belirtileri, nedenleri ve tedavisi sedef hastalığı tutmalı katı tıbbi gözetim altında.Buna temel türleri, sedef hastalığı, orada hala birçok formları ve atipik akımları süreci.

TEDAVİ

Hastalığında sedef ve seçiminde bir tedavi dikkate birçok faktör vardır. Ama her zaman bir yaklaşım tedavisi için kapsamlı bir hastalık.Tüm sedef hastalığı olan hastalar için tavsiye edilir normalize güç modu:

 • Dengelemek için beslenme içeriği protein, yağ ve karbonhidrat.
 • Tüketmek, daha fazla meyve ve sebze, özellikle itüzümü aile.
 • Dışlamak ürünler, koruyucular ve lezzet verici katkı maddeleri, fast food.
 • Vazgeçmek, alkol ve alkollü çay ve kahve.
 • Denemek gerekir stresli durumlardan kaçınmak, daha fazla dinlenmek gibi uyku.

Nedenine bağlı olarak sedef hastalığının türü ve şiddeti, mutlaka atanır ilaç tedavisi.Hafif şiddeti genellikle reçete bu grup ilaçlar temel tedavi:

 • İlaçlar, geçirgenliği azaltmak, damar duvarı, antihistaminikler.
 • Vitaminler.
 • Yatıştırıcılar ve sakinleştiriciler.
 • Detoks ilaçlar için iç giriş ve plazmozameniteli.
 • Hepatoprotectors.
 • Merhem ile glucocorticosteroids, NSAİİ, katran vb.

Orta ve şiddetli hastalık dışında temel tedavi uygulanır:

 • Kortikosteroidler olarak tabletler ve enjeksiyonlar.
 • Sitostatiklerin.
 • İmmünomodülatörler.
 • NSAİİ.
 • Antibiyotik.

Etkili bir tedavi, sedef hastalığı yaygın kullanımı içerir teknikleri fizyoterapi etkisi, özellikle, fotoferez ve seçici fototerapi (kapsamlı maruz kalma, UV-ışınları spektrumu ve bazen). İyileşme ile uygulanmıştır mükemmel sonuç verir.

Seçici fototerapi ile eşzamanlı kullanımı, c vitamini Ve ortaya iyi sonuçlar için tedavi dermatoz hafif. Cihazları prosedürü için kompakt, onların yardımı ile sedef hastalığı tedavi evde.

KOMPLİKASYONLAR

korunma

Çalışan hastalığın şiddetli formları neden olabilir çalışmamasına iç organlar: karaciğer, böbrek, kardiyovasküler sistem, ciddi metabolik bozukluklar.

Psoriatik artrit nedeniyle distrofik değişiklikler, kas-eklem sistemi ile dolu burkulma, подburkulma ve kemik kırıkları. Bu tür dermatoz sık sık sakatlık.

Genel form, sedef hastalığı hızla ilerliyor ve-ebilmek var olmak ölümcül. Bu nedenle, hatta küçük sedef hastalığı belirtileri, cilt bırakılmamalıdır olmadan, dikkat ve mümkün olduğunca çabuk tıbbi yardım isteyin.

ÖNLEME

Ne olursa olsun gözlenen belirtileri ve nedenleri sedef hastalığı, tüm eylemleri yönelik normalleştirme diyet, rejim uzunluğu ve dinlenme. Verilen kalıtım aktarımı sedef, değer çocukluk sağlığınızı takip etme, yapılacak sağlık kontrolleri, iyi beslenme ve stresten kaçının.

Çünkü bu hastalık etkilenir, karaciğer, önleyici bir tedbir olarak silinmelidir diyet narenciye, tatlı, tütsülenmiş ve kızarmış gıdalar, konserve, hazır yemek vb.

İçinde kaybolma süresi etkin bir işlem için tavsiye edilir, kaplıca tedavisi, dersi, fizik tedavi egzersiz tedavisi, masaj gibi olanaklarla geliyor.

05.10.2018