Merhem sedef - hangi merhem daha etkili sedef tedavisi için?

Yaşayan insanlar tanısı ile «sedef hastalığı», birinci elden biliyorum nasıl bir çok bağlıdır, doğru ilaç seçimi. Bu hastalık affetmez, hata tedavi ve ihmalkar tutum kendi sağlık. Önemli bir rol belirtileri ile ilgili sedef oynamak akıllıca seçilmiş bir dış tedavi ve zamanında tedaviye. Anahtar kavram seçiminde tedavi rejimleri, özellikle gelişim aşamalarında sedef, bir ilke «zarar verme» — tedaviye olmamalıdır grev cilt sağlığı, isteyen, ortaya çıkması istenmeyen etkileri olarak atrofi, deri ya da sendromu. Çünkü ana görevi tedavi — uzatmak dönemlerde istirahat ve cilt sağlığı olmadan ani ve acı nüks ve komplikasyonları.

merhem sedef

Hormonal merhem sedef: tedavi ya da öldürürüz?

Yaygın bir grup fonların tedavisi için, sedef hastalığı için merhem dayalı özel bir hormon. Bu maddenin özelliğine sahiptir bastırmak bağışıklık sisteminin etkinliği, inflamasyonu azaltmak. Bu nedenle, şiddetli alevlenme rapor edilmiştir sedef hastalığı için steroid reçete sistematik olarak bir hap ya da enjeksiyon. Ancak böyle bir yaklaşım ile dolu ciddi yan etkileri: tedavi değiştirir hormonal arka plan, vücut, ve iptal ilaçlar neden olabilir arızalanmasına endokrin ve kalp-damar sistemleri.

Topikal steroidler (dış hormonal ilaçlar) kısmen mahrum tehlikeli özellikleri sistemik ilaçların hormonlar: etkisi son derece yerinde bir uygulama. Avantajı onları bir çabukluk eylem: zaten bir kaç dakikalık uygulama sonrası hasta kutluyoruz azalma kaşıntı ve birkaç gün içinde önemli ölçüde azalır kızarıklık psoriatik plaklari plaklar, durur, onların büyüme ve dökülüyor.

Ancak, ne yazık ki, yan etkileri ile karakterizedir ve topičeskih steroid — ve daha az ciddi: düşüş nedeniyle bağışıklık yerinde uygulama deri incelir ve decolorized, riski katılma ikincil enfeksiyon. Bu, kuşkusuz, komplike bir tedavi yöntemidir. En ciddi sonucu uygulama topičeskih steroid gelişimi alışma. Sonuç olarak, diğer araçlar için (evet kendilerini topikal steroidler) zaten artık yardım etmek, provoke alternatif, zaman zaman daha güçlü bir nüks sonra iptal ilaçlar. Bu yüzden satış topičeskih steroidler, Avrupa ve ABD'DE reçetesiz yasak. Bağımsız ve kontrolsüz kullanımı ve bu araçların kategorisine ait güçlü, kabul edilemez.

Bilmeniz önemlidir! Addison hastalık — durum, gelişen bir nedenle, uzun süreli ilaç kortikosteroidler. Yanıt olarak hormon tedavisi böbreküstü bezleri artık kendiniz üretmek kortizol ve diğer steroidler, tezahür gibi belirtiler, kas güçsüzlüğü, kilo ve iştah kaybı, düşük kan basıncı, dehidratasyon, kalp çarpıntısı ve sürekli kaygı duygusu. Bir Addison hastalığı doktorlar her zaman mümkün adrenal fonksiyonu geri, bu nedenle, hastaların ömür boyu reçete hormon tedavisi.

Çoğu medya tabanlı topičeskih steroidler, ucuz ve satılan bir doktor bir reçete olmadan, bu nedenle, durumlar kötüye bu tür bir tedavi, sedef hastalığı yaygındır. Bu arada dermatologlar tavsiye kullanmak için yerel steroidler sırasında geniş (%20'den fazla cilt yüzeyi) kareler de yenilgi uygulamak gibi araçları hassas vücut bölgeleri — yüz, boyun, deri kıvrımları ve özel bebek bezi döküntü. Arzu ve hiç terk fikirleri uygulamak hormonal merhem ve kremler doktor reçetesi olmadan: bu mümkün etkilerini azaltmak için temel tedavi, sağlığa zarar ve kalp krizine neden ağır akut sedef hastalığı.

En sık hormonal kremler ve merhem yapılır dayanarak aşağıdaki maddeler:

 • betametazon;
 • hidrokortizon;
 • mometasone furoate;
 • metilprednizolon;
 • triamsinolon;

Geleneksel olmayan hormonal merhem sedef hastalığı tedavisi için: daha kötü olmaz, daha iyi?

Göz önüne alındığında ciddi yan etkileri hormonal kremler ve merhemler, birçok hasta için tercih tedavi, sedef kullanarak daha az «agresif» ilaçlar. Bazıları malı halk hekimliği ve geleneksel yemek tarifleri cilt tedavi, çok geçmişte kaldı.

Bu oda, geleneksel bir tedavi olmadan hormon sedef içermelidir onun karşılaştırmalı hormonal yollarla güvenlik, ucuz ve hiçbir ciddi yan etkileri vardır. Dezavantajları — farklı (genellikle düşük) derecesi, verim ve bazı durumlarda, — alerjik reaksiyonlar gelişen hastalarda bileşenleri ya da başka bir araç.

sedef hastalığı belirtileri
 • Naftalan, İchthyol, dermatolojik, merhem tabanlı katran — anti-inflamatuar ve antiseptik. Ancak bazıları kullanılamaz olduğunda, ilerleyen aşamada sedef ve geniş alanlar üzerinde lezyonlar, ve diğer (örneğin, katran merhem) sahip belirli bir etkisi, bu yüzden onları birleştirmek için tavsiye fototerapi ile. Ayrıca, uzun süreli kullanımı, bu araçların olasılığını artırır cilt kanseri. Geleneksel merhem de var, oldukça keskin bir koku ve kirli almak için giysi ile ilgili olarak, onlar, kullanımı çok rahat.
 • Özel bir madde, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkileri, neden güçlenmiş ölü cilt hücrelerini pul pul, iyileşme sürecini hızlandırır psoriatik plaklari plaklar. Olası yan etkileri için bir risk inflamatuar reaksiyonları, yanma hissi ve pigmentasyon çevre ve sağlıklı bir cilt (boyama ve sağlıklı bir cilt ve saç için kahverengi renkte).
 • Phytomedicine (merhem ve kremler, aloe göre, andızotu, kırlangıç otu, adaçayı ve diğer bitkiler), anti-inflamatuar ve şifa eylemleri, gelişimini engelleyen deri enfeksiyonları. İçin yardımcı bir yöntemle, sedef hastalığı tedavisinde, tamamlayıcı etkisi birincil tedavi.
 • Nemlendirici ürünler (bebek kremleri ve yağlar, kozmetik) de yardımcı tedavisinde sedef ve savaşmaya yardımcı kuruluk ve gerginlik hissi, cilt. Onları birlikte kullanılan ilaçlar ile etkisini artırmak için yer tedavisinin.

Hormonal olmayan merhem ve kremler ile belirgin tedavi edici etkisi: klinik olarak kanıtlanmıştır

Ayrı ayrı yapılmalıdır grup hormonal olmayan ilaçların etkinliği olan yerel sedef hastalığı tedavisinde doğrulandı klinik çalışmalar sırasında. Aksine, merhemler ve kremler önceki grup, bu ilaçların etki mekanizması ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sahip oldukları tartışmasız bir avantaj hormonal yollarla ilgili olarak daha yüksek bir güvenlik profili. Ancak ve tedavisinde bu yollarla açıkça sopa uygulama talimatları ve hakkında bilmek olası contra endikasyonları.

 • Olgu yüksek anti-inflamatuar aktivitesi. Ancak bilmeniz gerekir ki bu durumda bakteriyel veya fungal deri enfeksiyonları uygulama tabanlı araçlar pimekrolimusa tavsiye edilir tedavi sonrası enfeksiyon. Sırasında kontrolsüz kullanımı olgu neden olabilir, yerel Buda cilt (bastırma yerel bağışıklık) riskini artırır katılım ikincil enfeksiyonlar etkilenen alanda bir cilt. Bu nedenle, AMERİKA birleşik devletleri, örneğin, olgu sadece tavsiye ilaç gibi «ikinci bir hat», yani tedavi gibi etkili olmaması durumunda, diğer araç tedavisi. Olgu yasak küçük çocuklar tarafından kullanım için iki yıl.
 • Temelidir, sentetik bir analog D3 vitamini. Eylem dayalı artan kalsiyum düzeyi hücreleri cilt normalleştirir hızı onları bölme ve teşvik emilimi psoriatik plaklari plaklar. Çünkü temelidir, hormonal bir araç (sonra bir dizi biyokimyasal reaksiyonlar dönüşüyor aktif hormonal metaboliti metabolizması), bazı kısıtlamalar vardır kullanımı. Özellikle temelidir geçerli değildir ne zaman %30 daha fazla yüzey deri riski nedeniyle hiperkalsemi. Son neden olabilir düzensiz kalp atışı ve kas krampları. Tavsiye değil de daha fazla temelidir hassas deri bölgelerinde (yüz, boyun kıvrımları). Araçları dayalı yeni bir aktif madde var yaş sınırı. Temelidir da en uygun destek aracı olarak durumunda bir tedavi yöntemi fototerapi, çünkü etkisi altında UV ışınları neden olur, fotosensibilizaciu belirlenmesi ve gelişimine yol açar cilt yanığı.
 • Pyrithione çinko. Nedeniyle, kanıtlanmış etkinliği ve güvenliği tedavi, ilaçlar sedef hastalığı tedavisi için temel aktif madde kategorisine fonlar «altın orta». Çinko, organik ve doğal bir ilaç, tedavi için bir cilt hastalıkları. Onun konsantrasyonu, sağlıklı epitel kişi yaklaşık 20% toplam içeriği, vücutta eksikliği bu değerli metal eşliğinde çeşitli lezyonlar ve cilt bozulma yara iyileşmesi. İlaçlar ile aktif çinko (pirition çinko) sahip bütün karmaşık spesifik özellikleri (anti-inflamatuar, antibakteriyel, antifungal) azaltmak yardımcı olur kaşıntı, üretimine katkıda seramid (lipid) cilt neden yeniden onu bariyer fonksiyonu. Araç pirition çinko aktive sözde apoptoz (programlanmış doğal ölüm) patolojik olarak değiştirilen deri hücreleri ve hücre iltihabı, böylece aktive doğal güncelleme epitel hücreleri azaltarak, pullanma ve ortadan kaldırarak, psoriatik plaklar. Araştırmalar göstermiştir ki, aktif çinko vardır benzer hormonal yollarla verimlilik ve iyi bir güvenlik profili, hemen hemen emilir, cilt yüzeyinde, hiçbir tahriş edici ve zararlı etkileri.

Merhem ya da krem?

Birçoğu yukarıda listelenen ilaçlar verilir gibi merhem şeklinde ve krem şeklinde. Nasıl seçmek için en uygun şekil nedir?

 • Merhem daha yoğun ve yağlı bir doku sağlayan bir ilaç aracına uzun süre kalmak deri yüzeyinde, özellikle eğer, daha fazla onun altında bir kol bandı.
 • Krem sahiptir ve daha yumuşak bir doku, daha kolay sürülür ve çabuk emilir, bu sayede onu daha fazla bırakarak, cildi açık, kullanarak değil, pansuman ve korkmadan giysilerin ya da ellerini. Genellikle krem, hoş bir kokuya sahiptir, bu da önemli bir günlük uygulama.
 • Aksine merhem, krem daha az bir ölçüde vardır rahatsız edici etkisi, bu nedenle, daha iyi bir kaplama için uygun bir kişi esneme yüzey eklem bölgeleri ile yüksek hassasiyet. Ayrıca merhem değil, uygun uygulama için küçük araziler, hastalıklı deri ile sıvı ayrılabilir. Krem bu anlamda, daha çok yönlüdür.
 • Geleneksel olarak, merhem sedef sunulan daha geniş, ancak, bu dengesizlik yavaş yavaş tesviye — piyasada daha fazla görünür yeni dozaj formları olarak kremler, jeller ve aerosoller, kolay kullanımı ve özellikle uygun uygulama için ulaşılması zor bölgelerde (örneğin, kafa derisi üzerinde).
sedef hastalığı tedavisi

Arıyoruz, denge fiyat ve kalite

Deneyelim özetlemek elde edilen bilgiler bir tablo olarak:

Bir grup ilaç

Etken madde

Eylem

Olası kısıtlamalar ve yan etkileri

Hormonal kremler ve merhemler

Betametazon

Anti-inflamatuar, antialerjik (dahil antipruritic) ve geri tepme etkisi. Hidrokortizon-, metilprednizolon ve diğer araçlar da var, belirli bir eylem (ezici yerel bir bağışıklık sistemi, cilt).

1. Tavsiye edilmez, uzun süre (5 günden fazla) ve sık sık. 2. Gelişimini tetikleyebilir yerel komplikasyonlar:

 • renk değişikliği ve bozukluğu metabolik süreçlerin bir cilt;
 • sendromu;
 • immünsüpresif etkisi neden olabilir katılmak için ikincil deri enfeksiyonları.
 • Kontrendikedir:
 • uygulama alanlarında hassas cilt (yüz, boyun kıvrımları);
 • büyük meydanlarda lezyon (%30'dan daha fazla cilt).

Mometasone furoate

Hidrokortizon

Davranış soruları aracı

Metilprednizolon

Triamsinolon

Hormonal olmayan geleneksel araçlarını

 • Petrol
 • Kükürt
 • İchthyol
 • Gres
 • Tar

Anti-inflamatuar ve antiseptik.

 • Sahip oldukça düşük verimlilik ve hareket bakteriyel-fungal ajanlar (iliştirdiğinizde, ikincil deri enfeksiyonları).
 • Uygunsuz kullanım için (uygulanır günde birkaç kez, genellikle bir bandaj gerektiren çok uzun bir şema terapi, leke, iç çamaşırı ve sahip hoş olmayan bir koku).
 • Neden olabilir tahriş ve cilt kuruluğu, yanı sıra alerjik reaksiyonlar.

Madde neden aktif pul pul ölü cilt hücrelerini cilt yüzeyinden:

 • dithranol
 • kükürt ve salisilik asit

Neden güçlenmiş ölü cilt hücrelerini pul pul, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkileri.

Neden olabilir inflamatuar reaksiyon, yanma hissi ve pigmentasyon çevre ve sağlıklı bir cilt (boyama ve sağlıklı bir cilt ve saç için kahverengi renkte).

Hormonal olmayan ilaçlar

Olgu

Vardır anti-inflamatuar aktivitesi.

 • Tavsiye edilmez bu durumda bakteriyel veya fungal deri lezyonları.
 • Neden yerel Buda cilt (düşük yerel bağışıklık).
 • Kontrendikedir çocuklar için iki yıl.

Temelidir

Sentetik bir analog D3 vitamini, teşvik emilimi psoriatik plaklari plaklar.

 • Tavsiye edilmez:
 • uygulamak ne zaman %30 daha fazla yüzey deri riski nedeniyle hiperkalsemi;
 • daha fazla hassas deri bölgelerinde (yüz, boyun, kıvrımlar, deri, baş);
 • kombine yöntemi ile fototerapi nedeniyle risk almak, yanık, cilt.
 • Kontrendikedir hastalar için altı yaşından küçük.

Pyrithione çinko

Sahip kapsamlı bir eylem:

 • anti-inflamatuar;
 • kaşıntıyı;
 • koruma katılma enfeksiyonu;
 • yoğunlaştırılmış doğal pack epitel hücreleri ortadan kaldırmak için psoriatik plaklari plaklar;
 • geri cilt bariyer fonksiyonu.
 • Yüksek güvenlik profili.
 • Hiçbir kısıtlaması uygulama süresi ve alan uygulama.
 • Hiçbir yan etkileri (hariç bireysel hoşgörüsüzlük).
 • Kullanım için izin çocuklar ile bir yıl.

Sedef hastalığı kronik bir hastalık, bu nedenle, her bir hasta için önemlidir bulmak en uygun bir ilaç, bir araya getiren, yüksek verim ve en az yan etkileri (ve tercihen uygun bir fiyata). Ve unutmayın: başlamadan önce uygulamak için herhangi bir aracı inceleyin deyimi, tüm olası kontrendikasyonları ve yan etkileri de mutlaka sağlık kuruluşu ile kontrol edin. Elde yardımcı olur en iyi sonuç ödün vermeden sağlık.

merhem sedef karşı

Zamanında tedaviye sedef, önemli bir başarı faktörüdür. Unutmayın, ne kadar erken başlar, sedef hastalığı tedavi, daha az olasılıkla size hiç başvurmak zorunda «ağır topçu» — hormonal ilaçlar.

03.10.2018