Plantar sedef hastalığı: nedenleri, belirtileri ve tedavi kavramı

Sedef hastalığı kronik bir hastalıktır, derinin taşıyan baslatilan bir karakter. Oluşur bu en sık 30 yıl sonra ve insanları etkiler ne olursa olsun cinsiyet. Bugüne kadar birkaç çeşidi vardır bu hastalık ile kendine özgü belirti ve hava akımları. Plantar sedef biridir en parlak onun formları, farklı oldukça geniş bir belirtiler.

plantar sedef

Fizyoloji hastalığın gelişimi

Sedef hastalığı yaygın bir hastalıktır, hangi her yıl teşhis edilir ve çok sayıda insan. Bu resim nedeniyle, çeşitli şekillerde hastalık, farklı yapısı ve belirtileri. Palmar plantar çeşididir en sık teşhis tüm diğerleri arasında. Payını %25'e kadar tüm durumlar ve bir süre ortaya çıkması ile karakterize papüler döküntü kırmızımsı gümüş renk, bir grev son derece plantar kısmı, ayak ve avuç içi.

Eğitim ve geliştirme, hastalık eşlik büyümesini epidermis ve roughening üst katmanları derinin, alan adı hiperkeratoz. Benzer özellikleri görünümünü neden nasır, farklı duyarlılık ve yetenekli sunmak çok hoş olmayan duyumlar. Genellikle, onlar-si olmak yuvarlak veya oval şekil ve temsil orijinal plak kaplı, küçük parlak pullarla.

Temel nedenleri aktivasyonu otoimmün özellikleri vücut

Plantar sedef hastalığı gelişebilir sonucu çok sayıda faktörler gibi dış ve iç özellikleri. Bazı durumlarda, belirtiler hastalık kendini gösterir ihlali nedeniyle vücudun metabolik süreçleri ve diğer gelişmeye bir tepki olarak, belirli uyaranlara.

Genel bir hastalık değil, sadece teslim ciddi bir rahatsızlık, ama aynı zamanda bozulmasına yol açar, duygusal durum, insan, kaçınılmaz sağlığı ve tedavi etkinliği.

En sık katalizör geliştirme illet için aşağıdaki faktörler:

 • kullanımı kimyasal maddeleri;
 • ile temas agresif toksik maddeler;
 • sürüklenen strep enfeksiyonu;
 • sistematik stres;
 • yorgunluk
 • hormonal çöker;
 • zararlı alışkanlıklar;
 • yeme bozuklukları.

Yukarıdaki faktörler isteğe bağlı olarak gelişmesine neden plantar sedef, ama onların bütünü olma olasılığını artırır, eğitim birkaç kez. Bu ana koşul patolojik gelişim sürecinde hizmet vermektedir depresyon, bağışıklık özellikleri ile sonuçlanan vücudun o size tepki farklı tür uyaranlara.

hastalık

Hastalık bir form ve özellikleri

Plantar sedef hastalığı çeşitli formları vardır, farklı, birbirine değil, sadece yapısı, belirtileri, ancak genel karakteri, hastalığın seyri. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • kaba sedef hastalığı;
 • vesicular-pustular iltihabı.

Bu tür hastalık tanısı daha sık ve daha birçok farkları birbirinden.

Kaba tip plantar sedef hala denir, normal ve görünümü ile karakterize bir kalın odakları ile belirgin bir ayrım. Onlar-si olmak doğru yuvarlak bir şekil ve yer yüzeyi ile aynı seviyede cilt.

Onun görünümünü neoplazmı olabilirim sunulan iki temel koşullar: şeklinde plaklar oluşan depilatus epitel veya papüller, oluşan parçacıklar cilt. Dayalı yapısı, belirtileri, ikinci adı bu form, sedef hastalığı gibi sesler gecikmeli — yamalı.

Yüzey tümörleri kaplı gümüş-beyaz plaklar, oluşan exfoliated cilt. Karakteristik belirtisi bu çeşitli plantar sedef hizmet sadece peeling epitel, ama onun kötü bir şube. Buna karşılık, girişimi kabuğu etkilenen cilt neden yaralanma ve doku oluşumuna, yaraların.

Kaba sedef yeteneğine sahip gelişmeye kendisi gibi ayak ve hareket bir kenar taban. Bu gelişme hastalığın eşlik infiltrasyonu ve belirgin bu keratoz katkıda çatlama. Bazı durumlarda, onlar-ebilmek uzanmak alt, daha hassas, epitel tabakalarının, neden ağrı, ve enfeksiyon yol açar iltihap doku.

vesicular-pustular iltihabı olarak da adlandırılan sedef hastalığı Barbera ile karakterize, oluşumu sivilceler. Temsil ettikleri küçük diken diken, yüzeyinde bulunan deri ve irin dolu. Benzer bulgular eşlik infiltrasyonu doku neden olan bir büyüme iltihap odakları.

Sedef Barbera tezahür edebilir, tüm yüzey üzerinde bir ayak, ama daha sık gelişen, ayak vurmak, yumuşak doku, hem de gözlenen de ayak.

vesicular-püstüler sedef hastalığı neden olan gibi yerel bir rahatsızlığı ortaya çıkan alanlar ülser gelişimi ve gelişimi ile karakterizedir tekrarlayan olaylar. Zamanla sivilceler açıldı, içindekileri dışarıya çıkıyor ve bir yerden yerelleştirme kurur ve kapsamında belirli bir kabuk.

belirtileri

Hastalık belirtileri

Belirtiler plantar sedef hastalığı çeşitlidir, onun ana belirtisi olan döküntüler. Göre şekli ve yoğunluğu ile hastalık gelişimi, ortaya çıkan ve diğer belirtileri, yetenekli sunmak için önemli bir rahatsızlık. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • çatlakların oluşumu;
 • gerginlik hissini cilt;
 • ağrı yürürken;
 • görünümünü değiştirme epitel;
 • kaşıntı;
 • yenilgi tırnak;
 • eğitim karakteristik kabuklar.

Benzer belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar ve açıklar yoğunluğu hastalığı geliştirme. Onun eğitim ile karakterize görünüm plaklar yavaş yavaş büyür ve etkilenen tüm cilt geniş alanlar. Görmezden birincil belirtileri gelişmesine yol açan diğer belirtiler giden hiç otobüs veya sadece güçlü bir rahatsızlık, ama aynı zamanda etkili olabilecek kişinin duygusal durumunu.

Rolü ilaç tedavisi sorunu üstesinden

Tedavisi plantar sedef hastalığı oldukça uzun ve kullanımını gerektirir entegre bir yaklaşım. Ortaya çıkması, birincil bir hastalık belirtisi işaret eder derhal bir doktor tarafından tedavi. Sadece o dayanarak, görsel muayene, klinik gelişim plaklar ve sonuçlarına göre gerekli testleri tanımlar kompozisyon tedavisi ve alır ilaç. Genel olarak, tedavi plantar sedef kabaca ayrılmıştır iki kategoriye ayrılır:

 • sistem;
 • dış.

Sistem yöntemi ima şematik tedavisi belirtileri hastalığı yardımı ile ilaç ve diğer ilaçlar. Onun hedef azaltılması, kontrolsüz hücre bölünmesi, provoke eğitim odakları hiperkeratoz ve aktivitesinde azalma, otoimmün süreçleri, vücutta meydana gelen. İle benzer bir yön içerebilir aşağıdaki ilaçlar:

 • Sitostatiklerin azaltmayı amaçlayan kontrolsüz bölünmesi ve hücre büyümesi.
 • Retinoids kullanılan bir saptama çalışmaları, ağır formları sedef ve amacı nötralize negatif belirtiler.
 • Cyclosporine İCİ, zengin immünsupresif bileşenleri gösteren yüksek verim nötralize püstüler form iltihabı.
ilaç

Yukarıdaki ilaçlar ile sistemik terapi içerebilir ve diğer ilaçlar gibi kimyasal maddelere maruz kalma veya fototerapi. Ancak onların ataması yapılır gibi bir tutam zaman ana tedavi değil, ortaya pozitif dinamikleri.

Topikal tedavi plantar sedef dayalı dış uygulama farklı ilaç. Randevu böyle bir yaklaşım kullanın inhibisyonu, inflamatuar süreci, azalması negatif belirtileri hastalıklar ve kurtarma cilt. Bu temelde görevlerin yerel tedavi içerebilir aşağıdaki araçları:

 • Kortikosteroidler olan hormonal ilaçlar ve sahip iyi bir anti-inflamatuar özellikleri. Kullanımı bu tür araçların daha hızlı doku yenilenmesi ve kısmen engellemek otoimmün bir etkisi vardır.
 • Çinko ve salisilik merhem yoğunluğunu azaltmak enflamatuar süreç ve kurutulmuş ülserler. Sonuç olarak, yumuşama ve karşılaştırılabilir, onlar daha hızlı olgunlaştırmak ve cicatrize.

Oluşturan tıbbi etkileri seçilir dayanarak, belirtileri hastalıklar ve ölçüde gelişme. Bu reçete ya da bu ilaçlar doktor, herhangi bir kendi kendine ilaç yasaklandı, yani olası bir durumun şiddetlenmesi.

Kompozisyon ve verim halk teknikler

Artırmak için olumlu bir etkisi ana tedavi kullanarak, geleneksel tıp. Benzer yöntemler vücut tarafından iyi tolere edilir ve bunların kullanımı nadiren oluşumuna yol açar yan etkileri. Bu oldukça sık halk ilaçları tayin doktorum ek olarak medikal tedaviye. Genellikle, onlar kategorisinde yer topikal tedavi ve sunulabilir aşağıdaki türleri:

 • banyo;
 • merhem;
 • losyon.

Kullanımı banyolar şifalı otlar olumlu bir etkisi vardır, teşvik nötralize belirtileri. İyi bir etkisi getirmek gibi araçları bir dizi, papatya, kırlangıçotu ve st john's wort. Onlar anti-enflamatuar, kurutma ve antiseptik etkisi plaklar, bunları kullanmak için bir kaynatma şeklinde bir daldırma için, etkilenen ayak. Toplam tedavi süresi geçmemelidir 15 dakika sonra bacaklar doğal olarak kurumaya.

Merhem başka bir anlamı vardır, kullanılan dış tedavisi. Oluşturulur, onlar kendi elleriyle ve kendi etkinliği ile ilgili olarak belirtileri hastalıklar üzerinde oldukça yüksek bir düzeyde. En popüler olanlar aşağıdaki gibidir:

 • Tar ile karıştırılır huş böbrek oranlarda 1:1 ve ona eklenir sıradan bir bitkisel yağ. Tüm bileşenler iyice karıştırılır ve hazır merhem uygulanmalıdır ince bir tabaka iltihap odakları.
 • Haşlanmış yumurta sarısı iyi ezilir ve sıcak bir tavada, eklemeden, herhangi bir ek besin. Datum, işleme sırasında, erimiş yağı ayrı bir kap içinde uygulanır ve işleme plak veya papüller.
banyo

Tedavisi plantar sedef -- de dayanmaktadır kullanma suyu, şifalı otlar, sahip yatıştırıcı ve disinfecting özellikleri. Bazı tarifler oluşturmak bakmak:

 • Alınır, kediotu kökü, dizi, papatya, st john's wort ve eşit oranlarda karıştırılır. Bundan sonra tüm karışımı dökülür kaynar su ve demlenir 2-3 saat. Bu soğutmalı infüzyon şeklinde uygulanır gazlı bez ve sabittir kullanarak pansuman üstüne kalp iltihabı.
 • Bağlanır, meyan kökü, dizi, kekik ve kırlangıçotu oranlarda 1:1. Sonra, karışım dökülür, bir bardak su konur ve ateşe, nerede getirilir, çıban ve pişirilir 15-20 dakika. Kullanılan kaynatma oluşturmak için losyonlar ve saklamak gerekir ve karanlık, serin bir yerde.

Halk yöntemler mümkün hızlandırmak için tedavi plantar sedef hastalığı, ama onlar sadece yardımcı ve değiştirmek için ana tedavi.

Diyet yaparken plantar sedef

Arasında güç ve sedef gelişimi kesin bir bağlantı olduğunu. Buna göre, diyet sedef azaltmaya yönelik ortak bir vücudun yükünü. Dayanır o ilkeleri, doğru beslenme ve için tasarlanmıştır stabilize boyunca değişim süreçleri. Bu diyet temelinde oluşturulmuştur dilleri ilkeleri:

 • tam bir özel durum alkol;
 • kesirli beslenme günde 5-6 kez;
 • reddi kızarmış, baharatlı gıdalar ve füme etler;
 • tüketiminde azalma tuz;
 • istisna konserve, hazır gıdalar, patates cipsi ve diğer içeren gıdalar, zararlı katkı maddeleri;
 • reddi narenciye ve diğer meyve, arttırıcı allergenic vücudun yükünü;
 • özel durum hızlı karbonhidrat ve doymuş yağ;
 • açma diyet çeşitli tahıl ürünleri ve kaş;
 • günlük kullanımı, fermente süt ürünleri.

Kullanma bu ilkelerin değil sadece yardımcı yükünü azaltmak için vücut, ama teşvik, vücut güçlendirmek ve normalleştirme çalışmaları. Son derece önemli bir faktör mücadelede herhangi bir otoimmün hastalığı olan ve plantar sedef hastalığı dahil olmak üzere.

Önleyici faaliyetler

korunma

Rol önleme mücadele plantar sedef hastalığı abartma zordur. Hedef tür faaliyetlerin hizmet vermektedir önlenmesi, yeniden geliştirme, hastalık ve odak her seçerse, kendisi için.

Normalleştirme güç zaten bir adım doğru yönde olduğundan riskini önemli ölçüde yeniden geliştirme, belirtileri hastalıklar ve faaliyetini normalleştirir, vücudun genel olarak. Ayrıca, dengeli beslenme, kilo kaybı teşvik, aynı zamanda olumlu bir faktör.

Aktif bir yaşam tarzı ve egzersiz yapmak değil sadece insan vücudu sıkı fiziksel planda, ama karşı farklı bir tür virüs ve hastalığa neden olan bakteri. Sonuç olarak, doğru ve tatmin edici bir çalışma, bağışıklık sisteminin yeniden geliştirilmesi gibi hastalıkların plantar sedef imkansız hale gelir.

23.09.2018