Sedef hastalığı: nedenleri, tanı ve tedavi

sedef hastalığı belirtileri

Sedef muzdarip nüfusun yaklaşık %4 küre. Bu gelişmeye herhangi bir yaşta, doğumdan itibaren ve yaşlılık için, ancak, en çok sedef «seviyor» genç. Bu konuda gerçeği hastaların %70 hasta sedef hastalığı 20 yaşından önce.

Sedef hastalığı kronik, bulaşıcı olmayan bir hastalıktır, en sık olarak kendini gösterir döküntü ve soyma cilt.

Sedef muzdarip nüfusun yaklaşık %4 küre. Bu gelişmeye herhangi bir yaşta, doğumdan itibaren ve yaşlılık için, ancak, en çok sedef «seviyor» genç. Bu konuda gerçeği 70% hastalar, hasta sedef hastalığı 20 yaşından önce.

Eğer cilt döküntüleri ortaya çıktı andıran sedef – bir dermatolog başvurmalısınız. Psoriatik döküntüleri temsil peeling kaşıntılı plaklar farklı boyutlarda. Bu plaklar sedef bulunabilir, dirsek, diz, kafa derisi veya diğer vücut parçaları. Doktor olacak kesin tanı koymak ve bağlı formları, tedavi reçete.

Sedef hastalığı nedenleri

Sedef — bu normal bir reaksiyon vücudun dış uyaranlara, hangi bireysel vücut bölgeleri, üst deri tabakası ölür, çok daha hızlı, daha iyi. Eğer genellikle döngüsü bölünme ve olgunlaşma cilt hücrelerinin oluyor 3-4 hafta, sedef hastalığında bu süreç akar sadece 4-5 gün.

Şu anda sedef inanıyorum kalıtsal bir hastalık: temel hastalık yatıyor, bir değil, bir dizi neden – immünolojik değişimler, metabolik bozukluklar, eşlik eden endokrin ve nörolojik bozukluklar. Bu kesin: sedef hastalığı — bulaşıcı anlamına gelir ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Sedef hastalığı neden hala kesin bulunamadı. Bu yönde çeşitli teoriler vardır.

Bir teori, iki türü vardır. sedef hastalığı için:

  • Sedef hastalığı tip I çağrılır transfer miras arıza bağışıklık sistemi. Bu form, sedef hasta, yaklaşık %65 insan ve hastalık tezahür genç yaşta, 18-25 yaş.
  • Sedef hastalığı tip II tecelli 40 yaşın üzerindeki kişilerde. Bu tür sedef hastalığı kalıtsal değildir ve hiçbir ile bağlı arıza hücreleri bağışıklık sistemi. Ayrıca, aksine sedef hastalığı tip I tercih bir cilt, sedef hastalığı, tip II daha sık şaşırtıyor tırnaklar ve eklemler.

Göre başka bir teori, neden sedef hastalığı için sadece bağışıklık bozuklukları nedeniyle çeşitli faktörler: stres olabilir, ya da bulaşıcı hastalıklar, ya da soğuk bir iklim, ya da yanlış beslenme. Örneğin, gdo'lu alkol sedef kötüleşmesine neden — özellikle bira, şampanya, içki içecek. Kullanımı içeren gıdalar, sirke, biber, çikolata, bozar hastalığın seyri ve neden olabilir, sedef kötüleşme. Bu teoriye göre, sedef hastalığı sistemik bir hastalıktır. Bu demektir ki, ciddi ihlalleri çalışıyor, bağışıklık sistemi, süreci, diğer organlara ve dokulara, örneğin, eklem. Bir sonucu olarak gelişebilir psoriatik artrit, kendisi için karakteristik lezyon küçük eklemler el ve ayak.

Sedef hastalığı belirtileri

Belirtileri sedef hastalığı olan iltihaplı, peeling leke kırmızı renkli, eşliğinde şiddetli kaşıntı. Bu tür lekeler (plak) daha sık düzenlenir, cilt, kafa derisi, diz ve dirsek eklem ağrısı, alt sırt ve yerlerde deri kıvrımları . Yaklaşık çeyrek hastalarda etkilenen çivi.

Bağlı olarak mevsimsellik nüks (hastalığın alevlenmesi), orada üç tipi sedef: kış, yaz, belirsiz. En sık kış tipi sedef hastalığı.

Bu dönemde alevlenme belirtileri, sedef eller, diz, kafa, yanı sıra alt sırt ve yerlerde deri kıvrımları, hareket plaklar şeklinde kırmızımsı renkte. Onların boyutları değişir, bir toplu iğne kafası kadar geniş bir alanı büyüklüğü avuç daha.

Döküntüler genellikle eşlik pullanma ve acı bir kaşıntı. Sırasında peeling yüzeysel ölçekler kolayca çıkarılabilir kalır daha yoğun bulunan derinliği (dolayısıyla ikinci paket sedef hastalığı — sedef hastalığı). Bazen bir alanda etkilenen deri bölgelerinde ortaya çıkan çatlaklar ve sepsis.

İçin progresif sedef hastalığı tipik olarak adlandırılan bir fenomen Kebnera: gelişme psoriatik plaklari plak alanlar, yaralanma ya da çizik, cilt.

Yaklaşık çeyrek hastalarda etkilenen çivi. Bu durumda ortaya çıkan noktasal derinleşen ve lekelenme çivi plakaları. Ayrıca, çivi olabilir daha kalın ve parçalanacak.

Yaz aylarında etkisi altında, güneş ışığı, hastalarda kış formu sedef hastalığı belirtileri azalır ve hatta bazen tamamen kaybolur. Hasta bir yıllık bir biçimi, sedef hastalığı, karşısında, güneşe maruz önlemek için tavsiye edilir, çünkü bu, bozar, hastalığın seyri.

Sedef hastalığı tanı

Teşhis sedef hastalığı, dermatolog. Ona başvurmalısınız zaman zaman ciltte döküntü, benzer psoriatik — plaklar farklı boyutlarda, kırmızı, kaşıntı ve soyma. Daha ileri tanı için gerekebilir cilt biyopsisi.

Sedef hastalığı tedavisi

Eğer bir doktor ortaya koymuştur sedef hastalığı başlangıç aşamasında, bu mümkün olacaktır atanmış olup genellikle önleyici değil, tedavi edici bir araç.

Önemli bulgular hastalık için kullanılan aşağıdaki tedavi yöntemleri, sedef hastalığı için:

  • kriyoterapi yöntemi soğuk etkileri;
  • plazmaferez - kan temizleyici
  • ultraviyole ışık tedavisi ile tedavi etmektir kısa süreli tedavilerde, benzer noktalara solaryum. Daha fazla verimlilik için, sedef hastalığı tedavisi için bu yöntemi sık sık bir araya kabulü ile özel ilaç PUVA tedavisi).

Hiçbir şekilde çalışmayın kendilerini meşgul tedavisi, sedef hastalığı, ultraviyole ışık olmadan doktor tavsiyeleri. Sedef küçük dozlarda ultraviyole ışık için şifa ve yüksek — karşısında, uyandırmak hastalığın gelişimini. Aynı için de geçerlidir güneş küvetleri.

Ne yazık ki, henüz kimse bilmiyor, nasıl tedavi sedef hastalığı tamamen, çünkü vücudu korur «bellek» bir hastalık olarak biyokimyasal, immünolojik ve fonksiyonel değişiklikler. Atak sedef hastalığı herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, bu nedenle hastalara bu tanı ile gerekli sürekli gözlenen bir dermatolog tarafından.

24.08.2018