Sedef hastalığı erişkinlerde

Olmasına rağmen, bu hastalık için bilinen tıpta uzun süredir, kesin nedenleri hala yüklü değil. Çeşitli teoriler vardır ile ilgili herhangi bir önkoşul ortaya patoloji vardır, her biri destekçileri ve muhalifleri.

sedef hastalığı erişkinlerde

Ne sedef görünür, yetişkin, ve ne teorisi var bu konuda?

 • Bazı bilim adamları eminiz nedeni ile bu hastalığı yatıyor kalıtsal yatkınlık. O varlığı nedeniyle genetik mutasyonlar, karakteristik tüm sedef hastalarının. En büyük tehlike, sedef hastalığı, kendini göstermek, muhasebe, 2., 5. ve 6.nesil.
 • Göre bir teori, sedef görünür ihlali nedeniyle metabolik süreçleri. Özellikle söz konusu çökme değişim sürecinde yağ ve azot.
 • Kronik stres veya ciddi bir travmatik stresli bir durum neden olabilir hastalığın. Pek çok durumda, destekleyici belirtilerin başlangıcı sonra, sevilen birinin ölümü, ayrılık, iş kaybı, vb.
 • Değişiklikler hormonal arka plan katalizör rolü çağıran ilk belirtileri, sedef hastalığı. Örneğin, geliştirilmesi, hastalık olabilir, denk, gebelik, doğum, menopoz başlangıcı.
 • Eğer bir kişi varsa, otoimmün bozuklukları, bu, aynı zamanda, bir önkoşul haline gelebilir, hastalığa. Ayrıca, göre, bağışıklık teorisi ortaya bu hastalığı, sedef hastalığı, otoimmün bir patoloji.

Son yıllarda ilişkiyi gösterir sedef hastalığı obezite, metabolik sendrom, hipertansiyon, yüksek kolesterol.

Bazı durumlarda (özellikle, mevcut tesislerinde, – yüklenmiş kalıtım vb.) sedef hastalığı başlayabilir sonucu aşağıdaki faktörler:

 • sürekli sürtünme ve microtraumas cilt;
 • bir iklim değişikliği ile sıcak, daha soğuk;
 • yanlış beslenme ve genel yorgunluk, vücut;
 • alkol ve sigara.

Sedef hastalığı erişkinlerde: belirtileri ve tedavisi

Şekline bağlı olarak, şiddeti ve lokalizasyonu hastalığı, sedef hastalığı belirtileri değişebilir.

 • Bir kaba (plak) şeklinde sedef hastalığı insan vücudunda görünür karakteristik yuvarlak döküntüler denir plaklar. İlk sunuldukları kolay kızarması, eşlik kaşıntı. Daha sonra bunları yüzeyi kaplı gri bir dokunuş, dışarıdan anımsatan parafin talaşlar (bu plak var adı «parafin göller»). Deri çevrelerindeki kızarıyor ve pul, yerel sıcaklık artabilir. Yerelleştirme kaba bir hastalık şeklinde olabilir: yamalı sedef belirir yüzünde, baş ve vücut.
 • Ana özelliği geri bildirim formu ile bu hastalığı yatıyor vakalarda deri kıvrımları, dış uyluk, koltuk altı, cilt altında küçük bezleri. Döküntü sunulan kırmızı lekeler, pullanma neden.
 • Guttat sedef hastalığı ile karakterize edilir, vücut üzerinde küçük pembe veya kırmızı döküntü benzeyen bir damla.
 • Seboreik sedef lokalize kafa derisi, kulaklar, oteller, dudak ve burun, bazen göğüs ve üst sırt. Bu durumda cilt üzerinde görünür gümüş-gri kuru pul andıran kepek.
 • Püstüler sedef sunulan eğitim vücuttaki hasta kabarcıklar sıvı ile dolu olan, cilt etrafında kızarır ve şişer. Sonra püstüller patlama, onların yerinde oluşmuş kalın bir kabuk. Bazı durumlarda, bu tür bir hastalığı olabilir, çok tehlikeli değil sadece, aynı zamanda sağlık ve insan yaşamı için – örneğin, bir püstüler sedef.
 • Eksudatif sedef görünümü ile karakterize, ciltte döküntü, sırılsıklam çıktı, daha da geliştirilmesi ile ağlayan yaralar ve sarımsı kabuklar. Döküntüleri eşlik eder şiddetli kaşıntı, neden olabilir bir döküntü ve daha içindeki bu yaralar enfeksiyon.
 • En tehlikeli formu, sedef hastalığı, psoriatik eritrodermia. Genellikle döküntü etkileyen önemli bir alan vücut(90%) ve eşlik pullanma, kaşıntı, ağrı, vücut sıcaklığında artış, artan lenf düğümleri, özellikle ağır vakalarda retina dekolmanı katmanları cilt.
 • Psoriatik artrit ortaya çıkmaktadır lezyon küçük ve büyük eklemler. Çoğu durumda, ondan etkilenen eklemler, el ve ayak parmakları. Deri üzerlerine olur, gergin, kırmızı ve sıcak bir dokunuş. Ana ayırt edici özelliği, hastalığın bu formunda değiştirmektir formu izi: onlar asimetrik, daha kısa ve kalın, görünüm anımsatan sosis. Hastalık tedavi edilmezse, o ilerleyebilir, getiren kişi önce bir sakatlık.
 • Sedef hastalığında tırnak yüzeyi kalınlaşır, koyu, sarı veya beyaz renk. Bazı durumlarda, çivi görünebilir spot veya uzunlamasına girinti.
 • Bazen psoriatik ihlali için geçerli değildir, sadece cilt ve eklem, ama aynı zamanda kumaş üzerinde bulunan daha derin. Bu gibi durumlarda, kişinin hissettiği ağrı ve rahatsızlık kas.

Herhangi bir kişi, karşı karşıya yukarıda tanımlanan belirtileri, merak ediyor: sedef hastalığı tedavi edilebilir, yetişkin mi? Ne yazık ki, olumlu cevap olamaz. Bu hastalık kronik ve şu anda tıp için güç sağlamak için mümkün bir araç tamamen kurtulmak için hastanın yer psoriatik plaklari lezyonlar.

sedef hastalığı tedavisi

Unutmayın: tanı ve tedavi randevu – bu ayrıcalık bir doktor. Kendi kendine ilaç olamaz, bu bir bozulma neden olabilir ve geçiş sedef daha ağır formu. Öğrenmek için kesin bir tanı almak için öneriler tedavisi, dermatolog başvurmalısınız, bir muayene, bir araya öyküsü ve reçete laboratuvar çalışmaları.

Özü sedef hastalığı tedavisi için kaynar şiddetini azaltmak, hastalık belirtileri, vücudun genel güçlendirilmesi ve uzatma dönemleri remisyon. Bunu başarmak için, genellikle kullanılan kapsamlı bir yaklaşım içeren bir ilaç alımı iç, dış uygulama, merhem ve kremler, diyet ve rejim, kullanımı, fizik tedavi yöntemleri, vb.

İlaç tedavisi, sedef hastalığı erişkinlerde kullanımı anlamına gelir, dış ilaçlar – hormonal ve hormonal olmayan merhemler, jeller, kremler, yardımcı azaltmak için kızarma, kaşıntı ve pullanma. Randevu hormonal ilaçları doktor değerlendirir algılanan fayda, kullanım ve olası zarar. Bunun nedeni, ilaç bu kategori için bir etkiye sahip değil, sadece cilt, ama aynı zamanda diğer organları ve sistemleri, ve uzun süreli mantıksız kullanımı olabilir doludur sağlık sorunları. Arasında avantajları hormonal araçları ifade eder, onların performansını.

Sonra hastanın durumu stabilize etmek için hormonal ilaçlar genellikle devrik atayarak bunların yerine, non-steroid ilaçlar. Bu olabilir, merhem ve kremler, sahip oluşan huş veya iğne yapraklı tar, gres, bitki özleri, çinko, vitamin D, yağ, salisilik asit,. Önemli bir rol tedavisinde psoriatik plaklari lezyonlar verilir bu diyette – dış ilaçlara olan, bileşiminde A vitamini

Gelince, ilaç alımı, hastaya reçete antihistaminikler, hepatoprotectors, vitamin-mineral kompleksleri, sedatif ilaçlar, immunomodulators, şelatörlerin, anti-inflamatuar ilaçlar ve antibiyotikler (eğer olmuştur enfeksiyon, yaralar, ortaya bir yerinde döküntü). Ağır boyunca sedef atanır sistemik tedavi.

Ayrıca ilaç tedavisi için gereken dikkat ve doğru beslenme. Günlük diyet olmalıdır zengin taze meyve ve sebze, lif, baklagiller, mısır gevreği kültürler, az çeşitleri, et ve kümes hayvanları, balık ve deniz ürünleri. Menü-meli var olmak basit karbonhidratlar, rafine şeker, gazlı içecekler, ekmek, buğday unu, üst sınıf ve zengin hamur işleri, alkol, yapay renklendirici, koruyucu, TRANS yağlar, emülgatörler, tatlandırıcılar, tütsülenmiş ve turşu yemekler.

Kendini kanıtlamış yöntemleri, fizik tedavi, PUVA tedavisi, elektroforez, fonoforez, kriyoterapi, lazer tedavisi, manyetik terapi, elektroforez. Olumlu sonuçlar elde edilebilir uygulama yöntemleri, tedavisi ve sülük tedavisi. Elde gözle görülür bir etkisi, ayrıca, nedeniyle iklim değişikliği: birçok hasta kutluyoruz zayıflama sedef hastalığı belirtileri sonra uzun süre deniz.

Sedef hastalığı tedavisi, yetişkinlerde evde

Atanan doktor terapi, tamamlayıcı araçlar kullanılarak, geleneksel tıp. Ancak, anlamak gerekir, sedef hastalığı, ciddi kronik hastalığı olan, tedavisi olmayan bir sınırlı olabilir Nine yöntemleri. Ayrıca, kullanmaya başlamadan önce, geleneksel ilaçlar uzman bir danışmanız gerekir.

tedavi

Olarak etkili tedaviler sedef hastalığı için evde duruyor vurgulamak kabulü banyo deniz tuzu, kabartma tozu, nişasta, kaynatma otlar veya yulaf. Ayrıca unutulmaması gereken bir fırsat kendi kendine evde pişirme merhemler, balsam tabanlı katran, tavuk yumurta, bitki ve diğer maddeler.

Tedavi için plaklar ve döküntü yaygın olarak uygulanan bitkisel yağlar – zeytin, dulavratotu, keten tohumu, deniz topalak. Hepsi vitamin açısından zengin bir kompozisyon, sahip yatıştırıcı, savaşmaya yardımcı kaşıntı ve pullanma.

Bakımı, cilt, sedef?

Belirtileri azaltmak için ve uzun remisyon sağlamak için önemlidir cilt için doğru bakım:

 • Yüz yıkama, banyo ve duş kullanmak gerekir, su sıcaklığı olan yaklaşık 36-38 derece. Çok sıcak su kapasitesine sahiptir güçlendirmek için cilt soyma.
 • Tavsiye vazgeçmek süngerler ve bunların yerine yumuşak sünger. Sil tercihen yumuşak havlular.
 • Eğer döküntü lokalize açık alanlarda vücut olamaz maske kullanarak dekoratif kozmetik gibi bu neden olabilir artan döküntü.
 • Varsa plaklar ayakları üzerinde giymek için tavsiye edilir özel ortopedik tabanlık azaltmak basınç ayak.
 • Terk edilmesi yakın sentetik ve yünlü giysiler yerine, daha geniş, yapılan doğal malzemelerden yapılmış.

Eğer uymak için doktor tavsiyesi doğru beslenme ve bakım cilt elde etmek için önemli ölçüde semptomları azaltmak ve uzun dönem remisyon sedef insanlar için olgun bir yaş.

21.08.2018