Sedef hastalığı - nedenleri, belirtileri, fotoğraf, türleri ve sedef hastalığı tedavisi

Sedef hastalığı kronik, bulaşıcı olmayan bir hastalığı, hastalığı, etkiler çoğunlukla cilt. Genellikle sedef hastalığı neden olan bir eğitim aşırı kuru, kırmızı, yükseltilmiş cilt yüzeyi üzerinde lekeler. Ancak, bazı hastalarda sedef hastalığı hiçbir görünür deri lezyonları.

Neden sedef hastalığı lekeleri denir psoriatic plaklar. Bu lekeleri doğal alanlar, kronik inflamasyon ve aşırı çoğalması lenfositler, makrofajlar, keratinositler, cilt, yanı sıra aşırı anjiogenez (eğitim yeni küçük kılcal damarlar) konu deri tabakası. Aşırı proliferasyonu keratinositler içinde psoriatik plaklari plaklar ve deri infiltrasyonu lenfositler ve makrofajlar tarafından hızla yol kalınlaşma cilt yerlerde lezyonlar, onu yükseltebilir yüzey üzerinde sağlıklı bir cilt oluşumuna karakteristik soluk, gri veya gümüş lekeleri anımsatan pıhtılaşmış balmumu veya parafin («parafin göller»).

Psoriatik plaklar en sık ilk görünen maruz sürtünme ve basınca alanlar — yüzeyler dirsek ve diz büküm, kalça. Ancak psoriatik plaklar oluşabilir ve herhangi bir yerde bulunmasını cilt, cilt dahil olmak üzere kafa derisi yüzeyi fırça, plantar yüzey stop, dış cinsel organları. Buna karşılık, döküntüleri egzama, en sık olarak bir tutuklama iç yüzeyi diz ve dirsek eklemleri, psoriatik plaklar en sık olarak düzenlenmiş dış, ekstansör yüzey eklem.

Sedef hastalığı kronik bir hastalıktır, karakterize, genellikle içinde dalgalar, dönemleri ile spontan veya uyarılmış bu veya diğer tıbbi işlemleri, remisyon veya iyileştirmeler ve dönemleri spontan veya provoke olumsuz dış etkenler (alkol, intercurrent enfeksiyon, stres) nüks veya nüks.

Hastalığın şiddeti değişebilir, farklı hastalarda ve hatta aynı hastada dönemleri remisyon ve alevlenme çok geniş bir yelpazede, küçük yerel lezyonlar tam kaplama vücut psoriatic plaklar. Sık sık gözlenen bir eğilim ilerleme zaman içinde hastalığın (özellikle tedavi edilmediğinde), ağırlık ve sık alevlenmeler, artan bir alanda imha ve katılımı, yeni bölümleri, cilt. Bireysel hastalarda gözlenen sürekli hastalık olmadan spontan remisyon, hatta sürekli ilerlemesi. Sık sık da etkiler çivi ellerde ve/veya ayaklarda (psoriatik onychodystrophy). Yenilgi tırnak ayrılmış olabilir ve gözlenen yokluğunda deri lezyonları. Sedef hastalığı da neden olabilir inflamatuar lezyon, eklem, sözde psoriatic arthropathy veya psoriatik artrit. % 10 ila %15 olan hastalarda sedef hastalığı acı da psoriatik artrit.

sedef-arşın

Orada birçok farklı araç ve yöntem, sedef hastalığı tedavi, ama nedeniyle kronik tekrarlayan doğa istediğiniz hastalığı ve sık sık gözlenen bir eğilim ilerlemesini zamanla, sedef temsil oldukça zor bir tedavi bir hastalıktır. Tam bir tedavi şu anda mümkün değildir (yani, sedef hastalığı, tedavi edilemez geçerli düzeyde tıp biliminin gelişmesi), ama bazı yerlerde biraz daha fazla veya daha az uzun, daha fazla veya daha az tam remisyon (dahil olmak üzere ömür boyu). Ancak, bu her zaman kaydedilir nüks riski.

Sedef hastalığı nedenleri

 • Stres, depresyon;
 • Enfeksiyon cilt kapağı, özellikle virüsler, bakteriler (stafilokoklar. streptokoklar), mantar (Candida);
 • Kalıtsal yatkınlık;
 • Metabolik bozukluklar, etkileyen cilt hücre yenilenmesini;
 • Arızası endokrin sistem (hormonal bozukluklar)
 • SİNDİRİM sistemi hastalıkları - enterit, kolit, dysbacteriosis (dysbiosis);
 • Alerji;
 • Karaciğer hastalığı.

Ayrıntılı bilgi için sedef hastalığı nedenleri

Engelli bariyer özelliği ve cilt (özellikle, mekanik yaralanmaları veya tahriş, sürtünme ve basınç cilt, kötüye kullanma, sabun ve deterjanlar, maddelerle, temas, solventler, ev temizlik ürünleri, alkol çözümleri, varlığı enfekte cepler deri ya da deri alerjileri, aşırı cilt kuruluğu) da gelişiminde bir rol oynar sedef.

Sedef — bu büyük ölçüde idiosyncratic bir cilt hastalığıdır. Deneyim çoğu hasta olduğunu söyler, sedef hastalığı kendiliğinden geliştirmek ya da, tersine, yükselmek hiçbir belirgin nedeni. Araştırma çeşitli faktörler ile ilişkili ortaya çıkması, gelişmesi veya sedef eğilimi dayalı öğrenme, küçük, genellikle nozokomiyal (ayaktan), yani bilerek daha ağır, grupları, sedef hastalarının. Bu nedenle, bu çalışmalar genellikle muzdarip yetersiz temsiliyeti örnekleme ve yetersizlik ortaya neden-sonuç ilişkileri içinde çok sayıda varlığında diğer (henüz bilinmeyen) faktörler olabilecek etkileyecek hava akımları sedef. Sık sık farklı çalışmalarda tespit birbirleriyle çelişen bulgular. Ancak, en önemli belirtileri, sedef hastalığı, sık sık görünür, sonra acı, stres (fiziksel veya zihinsel), cilt hasarı alanlar ilk ortaya psoriatik plaklari, döküntü ve/veya ertelenen streptokok enfeksiyonu. Koşullara göre, kaynaklardan bir dizi kullanılabilecek katkıda alevlenmesi ya da zayıf akım, sedef hastalığı, dahil, akut ve kronik enfeksiyonlar, stres, iklim değişikliği ve değişiklikten mevsim. Bazı ilaçlar, özellikle, lityum karbonat, beta-blokerler, antidepresanlar fluoksetin, paroksetin, antimalarial ilaçlar klorokin, hydroxychloroquine, antikonvülzanlar karbamazepin, valproat göre, kaynaklardan bir dizi ile ilişkilidir ve bozulma seyri sedef ya bile sebep olabilir, onun asli bir görünüm. Aşırı alkol tüketimi, sigara, aşırı kilo veya obezite, yanlış beslenme ön yük boyunca sedef hastalığı veya inhibe tedavi, sebep alevlenmesi. Saç spreyi, bazı kremler ve losyonları, el, kozmetik ve güzellik, ev kimyasalları da sebep olabilir sedef hastalığı bazı hastalarda.

Hasta, muzdarip HIV enfeksiyonu veya Aıds, genellikle sedef muzdarip. Bu paradoksal görünüyor araştırmacılar için sedef, çünkü tedavi amaçlayan bir azalma, T hücre veya onların etkinliği, bir bütün olarak katkıda tedavisi, sedef hastalığı, HIV enfeksiyonu veya daha fazla, AIDS eşlik azalma, T hücre. Ancak zamanın ilerlemesi ile HIV enfeksiyonu veya Aıds, artan viral yük ve azalan miktarda dolaşan CD4+ T-hücrelerinin, sedef hastalığı, HIV enfeksiyonlu hastaları ya da Aıds hastaları bozulur ya da yükseliyor. Ek olarak, bu bilmece, HIV enfeksiyonu ile birlikte genellikle güçlü shift cytokine profil kenara Th2 iken kaba sedef var bulaşmamış hasta ile karakterizedir güçlü shift cytokine profil kenara Th1. Tarafından kabul edilen ve şu anda bir hipotez, sayısı azaltılmış ve patolojik olarak değiştirilmiş aktif CD4+ T-lenfosit hastalarda HIV enfeksiyonu veya Aıds neden hyperactivation CD8+ T-lenfositleri ve sorumlu geliştirme veya sedef hastalığı HIV veya Aıds. Ancak, bilmek önemli, çoğu sedef hastalarının sağlıklı açısından taşıyıcı devlet, HIV ve HIV enfeksiyonu mesul az %1'inde sedef hastalığı. Öte yandan, sedef hastalığı, HIV bulunur, çeşitli verilere göre, saniyede 1 ila %6, yaklaşık 3 kat daha fazla sıklığı, sedef hastalığı genel popülasyonda. Sedef hastalığı olan hastalarda, HIV enfeksiyonu ve özellikle Aıds genellikle sızıntı son derece zor ve kötü meydan okuyan ya da hiç açılmıyor standart yöntemlere tedavisi.

fotoğraf-sedef

Sedef hastalığı en sık gelişen hastalarda başlangıçta kuru, ince, hassas cilt, daha hastalarda, yağlı cilt, ve önemli ölçüde daha sık görülür ve kadınlarda, erkeklerden daha. Aynı hastanın sedef hastalığı genellikle ilk görünür alanlarda, daha kuru ya da daha ince bir cilt, daha alanlarda yağlı cilt, özellikle sık sık görünür yerlerde hasar deri bütünlüğünü dahil olmak üzere, tırmalamak, çizikleri, sıyrıklar, çizikler, kesikler, alanlar, maruz sürtünme, basınç veya kişi ile agresif kimyasal maddeler, deterjanlar, çözücüler (bu denilen olgu Kebner). Varsayalım ki, bu olgu, lezyonları, psoriasis, her şeyden önce, kuru, ince veya yaralı deri ile ilişkili enfeksiyon, enfeksiyon (muhtemelen en sık streptokok) kolayca nüfuz eder ve cildi en az sebum salgısı (diğer koşullar altında korur enfeksiyonlar) ya da varsa cilt hasarı. En uygun koşullarda gelişimi için, sedef hastalığı, bu nedenle, tersi en elverişli koşullara gelişimi için mantar enfeksiyonu stop (sözde «ayak sporcu») veya koltuk altı, kasık bölgesinde. Gelişimi için mantar enfeksiyonları en elverişli nemli, ıslak cilt, sedef hastalığı, tam tersi, kuru. Nüfuz kuru cilt enfeksiyonu neden olur, kuru ve kronik inflamasyon, hangi, sırayla, neden olur, belirtileri, karakteristik, sedef hastalığı gibi kaşıntılı ve artan hücre çoğalması cilt. Bu sırayla daha da artan kuruluk gibi cilt nedeniyle inflamasyon ve gelişmiş çoğalması keratinositler, ve bir sonucu olarak, enfeksiyon tüketir nem, aksi takdirde bir hizmet için nemlendirici. Önlemek için aşırı cilt kuruluğu azaltmak ve sedef hastalığı belirtileri, sedef hastalığı olan hastalarda kullanımı tavsiye edilmez havlu ve scrubs, özellikle sert, onlar sadece zarar cilt bırakarak, mikroskobik çizikler, aynı zamanda kazınmış ile deri üst koruyucu stratum korneum ve sebum normal koruyan deri kurutma ve penetrasyon mikroplar. De kullanılması tavsiye edilir, talk pudrası veya bebek pudrası yıkandıktan sonra ya da banyo için dökülen aşırı nem ile deri, aksi takdirde bir «alacak» bir enfeksiyondur. Ayrıca tavsiye araçlarının kullanımı, nemlendirici ve cildi besleyen ve losyonlar, performans arttırıcı özelliği yağ bezleri. Tavsiye edilmez kötüye sabun, deterjan. Çalışmalısınız, deri teması önlemek çözücü maddeler, araçlar, ev aletleri kimya.

Sedef hastalığı belirtileri

 • Şiddetli kaşıntı deri;
 • Ortaya çıkması, cilt üzerinde küçük lezyonlar, gelişimi için işe alınırlar sıvı, açıldı, teşkil, kabuğu, vb bağlanmak için tek bir inflamatuar araziler ile kaplı, grimsi-beyaz, bazen sarı bir dokunuşla (t. n. - psoriatik plaklar);
 • Kan plaklar;
 • Sedef hastalığı tırnak önce kalınlaşır, daha sonra stratifies ve tırnak kalkmıştır;
 • Olası eklem ağrısı.

Sedef hastalarının yaşam kalitesi

Gösterilmiştir sedef yeteneğine zarar hastalarının yaşam kalitesini aynı ölçüde ve diğer ağır kronik hastalıklar gibi, depresyon gibi, miyokard enfarktüsü, hipertansif kalp hastalığı, kalp yetmezliği veya diabetes mellitus tip-2 diyabet. Şiddetine bağlı olarak ve yerelleştirme psoriatik plaklari lezyonlar, hastalar, sedef hastalığı ile karşılaşabilirsiniz önemli fiziksel ve/veya psikolojik rahatsızlık, zorluk, sosyal ve mesleki uyum ve hatta ihtiyacımız sakatlık. Güçlü bir kaşıntı veya ağrı engelleyebilir gerçekleştirmek için temel yaşam işlevleri gibi, özbakım, yürüyüş, uyku. Psoriatik plaklar açık bölgelerinde el veya ayak engelleyebilir hasta çalışmaya belirli işleri yapmaya, bazı spor, aile mensubuna, evcil hayvanlar veya ev. Psoriatik plaklar kafa derisi üzerinde genellikle temsil hastaları için özel bir psikolojik sorunu doğurur, önemli bir sıkıntı ve hatta social phobia, soluk plaklar kafa derisi üzerinde yanlış olabilir başkaları için kepek veya sonuç durumuna biti. Başka büyük bir psikolojik sorunu doğurur varlığı psoriatik plaklari lezyonlar deri yüz, loblar kulaklar. Sedef hastalığı için tedavi pahalı olabilir ve alıcı hastanın çok zaman ve çaba, engel ve/veya öğrenme, sosyalleşme, hastanın cihaza kişisel yaşam.

sedef hastalığı-sırt

Hastalıklı sedef de olabilir (ve genellikle gelir) aşırı endişe bir görünüm vermek için bu çok büyük bir değer (bazen bir dereceye kadar obsesif bir tespit bu, neredeyse dysmorphophobia), muzdarip düşük benlik saygısı, korku ile ilişkili bir kamu ret ve ret ya da korkuları ile bulmak değil, cinsel bir sorun yüzünden görünüm. Psikolojik sıkıntı ile birlikte ağrı, kaşıntı ve immunopathological bozuklukları (yüksek ürünleri inflamatuar sitokinler) gelişmesine yol açabilir, şiddetli depresyon, anksiyete durumu ya da sosyal fobi, önemli bir sosyal izolasyon ve disadaptation hasta. Da belirtmek gerekir ki, comorbidity (bir arada), sedef hastalığı ve depresyon yanı sıra sedef ve sosyal fobi için karşılaşılan yüksek frekans ile, hatta bu hastalarda, deneyimi olmayan öznel psikolojik bir rahatsızlık olup olmadığı, sedef hastalığı. Olası görünüyor, genetik faktörler, etkileyen yatkınlık sedef ve yatkınlık, depresyon, endişe verici durumları, sosyal fobi büyük ölçüde örtüşüyor. Aynı zamanda mümkün olduğunu patogenezinde gibi sedef hastalığı ve depresyon bir rol oynamaktadır genel ark ve/veya endokrin faktörler (yani, ne zaman depresyon da tespit düzeyleri inflamatuar sitokinler, artmış sitotoksik etkinlik nejroglii).

17.08.2018