Sedef hastalığı vücudun — bu nedir ve ne tedavi

Sedef hastalığı kronik ve bulaşıcı olmayan bir hastalıktır, kendini ağırlıklı olarak deri lezyonları. Çoğu durumda, sedef hastalığında vücuttaki hasta oluşmuş araziler kronik inflamasyon kapsamına elemanları döküntü (türüne bağlı olarak, hastalığın farklı vücut bölgeleri kapsamında kuru papül, kırmızı lekeler ya da püstüller).

Genel bilgiler

Sedef hastalığı en sık görülen kronik bir deri hastalığıdır ortaya çıkabilir her yaşta. Toplu hasta – tenli elle insanlar 16 ila 22 ve 57 ila 60 yıl.

Verilere göre, son araştırmalar, sedef hastalığı için de geçerlidir sistemik otoimmün hastalıklara, ancak kesin nedeni hastalığı geliştirme yüklü değil.

Hastalık akabilir hafif, orta ve şiddetli (ağır formu sık sık eşlik psoriatik artrit neden olabilir, hangi sakatlık).

Türlü

Sedef vücut tipine bağlı olarak, bir döküntü olabilir:

 • Kaba (basit, plak ya da sıradan). En sık görülen formu, hangi vücudun farklı bölgelerinde görünür kuru, biraz iyimser cilt yüzeyi üzerinde küçük, yoğun, kırmızı ve sıcak noktalar (papül). Papüller çoğu durumda, ortaya çıkan bu deri bölgelerinde maruz kaldığı sürtünme (bel, karın, vb.), mekanik yaralanma, yanık ya da maruz düşük sıcaklık (el). İlerledikçe hastalığın papüller birleşerek büyük, kaplı, gümüş rengi kuru pullarla plaklar, ağır hastalıklar, plaklar oluşmuş bütün plakalar («parafin göl»).
 • Pustular. Bu hastalık şiddetli bir şeklidir görünümü ile başlar vücutta küçük kabarcıklar içeren, şeffaf steril bir sıvı. Deri alanlar yenilgi kızarır, kalınlaşır, şişer ve kolayca pul pul. Eğer hastalık sınırlı bir şekilde, bir döküntü görünür, çoğunlukla bacaklarda ve kolların ve jeneralize formda küçük püstüller birleşerek daha büyük ve vücuda yayılıyor.
 • Doted. Bu formda hastalık öğeleri izleri vücuda yayılıyor. Sedef hastalığı, sırt, kalça, kol, boyun ve karın ağrısı şeklinde kendini gösteren ve çok sayıda kırmızı veya mor küçük kuru noktalar şeklinde benzer noktalar veya lekeler. Bu formu ilk kez oluşur sonra hastanın bir önceki streptokok enfeksiyonu.
 • Ters (sedef esneme yüzeyler). Elemanları izleri bu şeklinde hastalıklar, yumuşak kırmızı lekeler peel ve neredeyse hiç üzerinde bir kule cilt. Bu yüzden genellikle tezahür sedef üzerinde pope (kıvrımları), kasık, meme altı ve koltuk altı. Ters sedef hastalığı komplike olabilir mantar enfeksiyonu ve streptokok toplam neden nedeniyle terleme ve sürtünme alanında lezyon.
sedef hastalığı-vücutta

Nedenleri

Görünüm sedef döküntü vücut ile ilişkili inflamatuvar bir süreçtir cilt. İltihabı nedenleri hızlı üreme, deri hücrelerinin büyüme epidermisin üst tabakası, ince kılcal damarların ve dieback üst tabaka deri kapak.

Nedenleri, gelişimi, inflamatuar bir süreç sonunda kurulmuş, ama bilinen sedef hastalığı sebep olan bazı faktörler:

 • stresli bir durum (zihinsel ya da fiziksel stres);
 • cilt kuruluğu;
 • ev kimyasalları, kozmetik ve diğer çevresel tahriş edici faktörler;
 • sigara, alkol, aşırı hijyen, mekanik yaralanma (etkileyen faktörler, cilt durumu);
 • kullanımı, bazı ilaçlar (beta-blokerler, antikonvülzanlar, vb.);
 • iklim değişikliği;
 • bulaşıcı ve alerjik hastalıklar.

Belirtileri

Sedef meydan okuyan tam bir iyileşme, ancak semptomatik tedavi yapıldı ilk aşamada hastalığın gelişimi sağlar yayılmasını önlemek enflamatuar süreç.

Gibi görünüyor sedef hastalığı vücudun ilk aşamada hastalık, hastalığın türüne göre değişir:

 • (Kaba) sedef plak gibi vücut üzerinde görünür küçük soluk pembe papüller, benzer alerjik döküntü. Deri etrafında papüller elde şişlik, görünür kaşıntı, papül yavaş yavaş dönüşür plak kaplı olan hücreler (gümüş pullarla).
 • Bir püstüler sedef vücutta görünür parlak kırmızı alanları inflamasyon, görünür küçük, sıvı dolu kabarcıklar, giderek artan boyutlarda (genellikle birincil elemanları püstüler sedef görünür, kalça ve genital bölgede).
 • Bir gözyaşı şeklinde vücudun herhangi bir yerinde görünür kırmızı nokta (benzeyebilir damla) ile, boyutu en fazla tahıl mercimek.
 • Ters şeklinde sedef doğal deri kıvrımları görünür kırmızı lekeler ile parlak, pürüzsüz bir yüzeyi (karakteristik sedef hastalığı için benzer bir plak pul eksik).

Öğeleri bir döküntü gibi görünebilir noktalar, damla veya yuvarlak plaklar. Döküntüleri giyebilir tek bir karakter (genellikle bu öğeleri döküntü simetrik yerleştirilen) veya oluşturmak için, yüzük, ark ve «coğrafi harita» ile pürüzlü kenarları.

Etkisi altında tahriş edici plak satın çıkıntı hale kiraz kırmızı, eski sedef görülmektedir morluk öğeleri, döküntü ve şiddetli infiltrasyonu.

Sedef hastalığı için karakteristik boyunca dalgalı bir seyir izleyen dönemleri, döküntü, büyüme ve yoğun peeling değiştirilmektedir sabit ve regressing aşamaları (yeni öğeler oluşmuş değildir, ve mevcut yavaş yavaş kaybolur).

sedef-karın

Tanı

Tanı yüklenir dayanarak sedef triad oluşan hafif bir poskablivanii etkilenen bölge. Gözlenen olguları:

 • bulundukları noktalar;
 • terminal film;
 • nokta kanama.

Şüpheli durumlarda cilt biyopsisi yapılır.

Tedavi

Sedef hastalığı vücudun tedavi yardımı:

 • Yerel ilaçlar. İlk aşamada, olası uygulama hormonal olmayan merhemler (sülfürik asit, salisilik ve diğerleri). Sedef hastalığı, vücutta etkili merhem tabanlı katran. Yokluğunda etkisi kullanılan merhem, kortikosteroid içeren.
 • Sistemik tedavi. Uygulanan retinoidler, düşük hız üreme hücrelerinin cilt, bağışıklık baskılayıcılara azaltmak bağışıklık sisteminin etkinliği ve sitostatiklerin, inhibitör güçlendirilmiş cilt hücrelerinin büyümesini.

Sedef hastalığı tedavi vücudunda evde kullanarak, çeşitli merhemler, losyonlar, losyonlar, banyolar, et suları ve infüzyon.

İyi bir etkiye sahiptir fotoferez (PUVA tedavisi). Ayrıca kullanılan manyetik terapi, arı zehri tedavi ve diğer fizyoterapi yöntemleri.

15.08.2018