Sedef hastalığı: nedenleri, tanı ve tedavi

Sedef muzdarip nüfusun yaklaşık %4 küre. Bu gelişmeye herhangi bir yaşta, doğumdan itibaren ve yaşlılık için, ancak, en çok sedef «seviyor» genç. Bu konuda gerçeği 70% hastalar, hasta sedef hastalığı 20 yaşından önce.

Eğer cilt döküntüleri ortaya çıktı andıran sedef – bir dermatolog başvurmalısınız. Psoriatik döküntüleri temsil peeling kaşıntılı plaklar farklı boyutlarda. Bu plaklar sedef bulunabilir, dirsek, diz, kafa derisi veya diğer vücut parçaları.

Sedef

Sedef hastalığı nedenleri

Sedef — bu normal bir reaksiyon vücudun dış uyaranlara, hangi bireysel vücut bölgeleri, üst deri tabakası ölür, çok daha hızlı, daha iyi. Eğer genellikle döngüsü bölünme ve olgunlaşma cilt hücrelerinin oluyor 3-4 hafta, sedef hastalığında bu süreç akar sadece 4-5 gün.

Şu anda sedef inanıyorum kalıtsal bir hastalık: temel hastalık yatıyor, bir değil, bir dizi neden – immünolojik değişimler, metabolik bozukluklar, eşlik eden endokrin ve nörolojik bozukluklar. Bu kesin: sedef hastalığı — bulaşıcı anlamına gelir ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Sedef hastalığı neden hala kesin bulunamadı. Bu yönde çeşitli teoriler vardır.

Bir teori, iki türü vardır. sedef hastalığı için:

 • Sedef hastalığı tip I çağrılır transfer miras arıza bağışıklık sistemi. Bu form, sedef hasta, yaklaşık %65 insan ve hastalık tezahür genç yaşta, 18-25 yaş.
 • Sedef hastalığı tip II tecelli 40 yaşın üzerindeki kişilerde. Bu tür sedef hastalığı kalıtsal değildir ve hiçbir ile bağlı arıza hücreleri bağışıklık sistemi. Ayrıca, aksine sedef hastalığı tip I tercih bir cilt, sedef hastalığı, tip II daha sık şaşırtıyor tırnaklar ve eklemler.

Göre başka bir teori, neden sedef hastalığı için sadece bağışıklık bozuklukları nedeniyle çeşitli faktörler: stres olabilir, ya da bulaşıcı hastalıklar, ya da soğuk bir iklim, ya da yanlış beslenme. Örneğin, gdo'lu alkol sedef kötüleşmesine neden — özellikle bira, şampanya, içki içecek. Kullanımı içeren gıdalar, sirke, biber, çikolata, bozar hastalığın seyri ve neden olabilir, sedef kötüleşme. Bu teoriye göre, sedef hastalığı sistemik bir hastalıktır. Bu demektir ki, ciddi ihlalleri çalışıyor, bağışıklık sistemi, süreci, diğer organlara ve dokulara, örneğin, eklem. Bir sonucu olarak gelişebilir psoriatik artrit, kendisi için karakteristik lezyon küçük eklemler el ve ayak.

Sedef hastalığı belirtileri

Fenomen Kebnera

Belirtileri sedef hastalığı olan iltihaplı, peeling leke kırmızı renkli, eşliğinde şiddetli kaşıntı. Tür lekeler daha sık düzenlenir, cilt, kafa derisi, diz ve dirsek eklem ağrısı, alt sırt ve yerlerde deri kıvrımları. Yaklaşık çeyrek hastalarda etkilenen çivi.

Bağlı olarak mevsimsellik nüks (hastalığın alevlenmesi), orada üç tipi sedef: kış, yaz, belirsiz. En sık kış tipi sedef hastalığı.

Bu dönemde alevlenme belirtileri, sedef eller, diz, kafa, yanı sıra alt sırt ve yerlerde deri kıvrımları, hareket plaklar şeklinde kırmızımsı renkte. Onların boyutları değişir, bir toplu iğne kafası kadar geniş bir alanı büyüklüğü avuç daha.

Döküntüler genellikle eşlik pullanma ve acı bir kaşıntı. Sırasında peeling yüzeysel ölçekler kolayca silinir kalır daha yoğun bulunan derinliği (dolayısıyla ikinci paket sedef hastalığı — sedef hastalığı). Bazen bir alanda etkilenen deri bölgelerinde ortaya çıkan çatlaklar ve sepsis.

İçin progresif sedef hastalığı için karakteristik bir gelişme psoriatik plaklari plak alanlar, yaralanma ya da çizik, cilt.

Yaklaşık çeyrek hastalarda etkilenen çivi. Bu durumda ortaya çıkan noktasal derinleşen ve lekelenme çivi plakaları. Buna ek olarak, çivi ve kalın hale çökmeye.

Yaz aylarında etkisi altında, güneş ışığı, hastalarda kış formu sedef hastalığı belirtileri azalır ve hatta bazen tamamen kaybolur. Hasta bir yıllık bir biçimi, sedef hastalığı, karşısında, güneşe maruz önlemek için tavsiye edilir, çünkü bu, bozar, hastalığın seyri.

Sedef hastalığı tanı

Teşhis sedef hastalığı, dermatolog. Ona başvurmalısınız zaman zaman ciltte döküntü, benzer psoriatik — plaklar farklı boyutlarda, kırmızı, kaşıntı ve soyma. Daha ileri tanı için gerekebilir cilt biyopsisi.

Sedef hastalığı tedavisi

Eğer bir doktor ortaya koymuştur sedef hastalığı başlangıç aşamasında, bu mümkün olacaktır atanmış olup genellikle önleyici değil, tedavi edici bir araç.

Önemli bulgular hastalık için kullanılan aşağıdaki tedavi yöntemleri, sedef hastalığı için:

Kriyoterapi
 • kriyoterapi yöntemi soğuk etkileri;
 • plazmaferez - kan temizleyici
 • ultraviyole ışık tedavisi ile tedavi etmektir kısa süreli tedavilerde, benzer noktalara solaryum. Daha fazla verimlilik için, sedef hastalığı tedavisi için bu yöntemi sık sık bir araya kabulü ile özel ilaç PUVA tedavisi).

Hiçbir şekilde çalışmayın kendilerini meşgul tedavisi, sedef hastalığı, ultraviyole ışık olmadan doktor tavsiyeleri. Sedef küçük dozlarda ultraviyole ışık için şifa ve yüksek — karşısında, daha fazla geliştirmek için bir hastalık.

Ne yazık ki, henüz kimse bilmiyor, nasıl tedavi sedef hastalığı tamamen, çünkü vücudu korur «bellek» bir hastalık olarak biyokimyasal, immünolojik ve fonksiyonel değişiklikler. Atak sedef hastalığı herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, bu nedenle hastalara bu tanı ile gerekli sürekli gözlenen bir dermatolog tarafından.

Ve yapılmaması sedef

Başarılı bir tedavi, sedef hastalığı büyük ölçüde bağlıdır uyum beslenme rejimi olmalıdır fizyolojik olarak tam bir enerji değeri, içeriği, yağ ve karbonhidrat.

Sedef hastalığı tedavisi uzun ve zor bir süreç, en önemli anları olan bir tedavi deneyimi, uzun süreli gözlenmesi ve doğru bir yöntem ve araçları, terapi. Her zaman hatırlanması gereken en önemli şey tedavi bu öngörülemeyen bir hastalık değil, bir zararı yok. Büyük ölçüde tedavi sedef bağlıdır kendisi hasta.

Emin olun bu gerçekten sedef (eğer döküntüleri ortaya çıktı ilk kez). Hatırlayın, hangi şartlar ve olaylar öncesinde ortaya çıkması, döküntü. Bu-ebilmek var olmak stresli bir durum, herhangi bir zehirlenme — ilaç, alkol, gıda ve ark., uzun süreli hipotermi, bulaşıcı hastalıklar ve aşılama, travma cilt (dahil olmak üzere, perma, saç boyama) ve t. daha Sonra mümkünse düzeltin bu faktörlerin etkisi vücudun.

Olamaz

 1. Hasta. İzin vermeyin geçiş akut bulaşıcı hastalıklar, kronik.
 2. İçki, sigara. Unutmayın, alkol ve tütün, genellikle zor tedavi sedef hastalığı ve neden çok.
 3. «Temizlenir». Popüler son zamanlarda «temizlik» vücudun da hareket tetikleyici faktörler. Kapılmak yok ve açlık.
 4. Kötüye ultraviyole ışık. Birçok hasta gidiyor deniz kurtulmak hastalığı denizde yüzme ve güneşlenerek, ama yakında emin olun ne bir hastalık yeniden ilerler ve gelişir, yeni bir güçle, bir kez daha kendini hissettirmektedir güneşin zararlı hareket, hasta, bu «sürücüler» sedef hastalığı daha derin vücut, bir süre sonra tam tersi olur, bu yüzden kabul etmek deniz ve güneş banyoları, daha sonra, sonbahar-kış tedavi ve korunma yaz.
 5. Var üst üste. Başarılı bir tedavi, sedef hastalığı büyük ölçüde bağlıdır uyum beslenme rejimi, bir hastalığın olması fizyolojik olarak tam bir enerji değeri, içeriği, yağ ve karbonhidrat. Dışlamak tüketimi, narenciye, çikolata, yumurta, bal, süt ve ürünleri içeren kırmızı pigment (domates, biber, çilek, vb.). Kaybolduktan sonra plaklar, iyileşme döneminde, kötüye değil, bu ürünler, arzu edilen ölçüde sınırlamak asidik, baharatlı ve yağlı gıdalar, et, tatlılar.

Mümkünse eleyin ürünler neden olan alerjik reaksiyonlar. Yemekler yiyin haşlanmış, pişmiş, kızarmış olarak.

Başarılı bir tedavi, sedef hastalığı büyük ölçüde bağlıdır, özel durumlar akut yemekler, baharat ve baharatlı sebze, çeşniler (hardal, mayonez, vb.), füme ürünleri, alkollü et, balık ve mantar broths ve soslar. Önemli ölçüde azaltın tuz tüketimi.

Güçlü ilerlemesi ile gerekli gün oruç tutmak ve keskin alımının kısıtlanması, alkollü içecekler. Azaltın tüketimini en aza şeker içeren yiyecek.

Sedef hastalığı tedavisi genellikle kapsamlı ve yürütülen dikkate birçok faktör gelişmesine katkıda bulunan ya da kötüleşen hastalık ve uyum, belli kurallar güç.

Çoklu doymamış yağ asitleri

Olabilir

 1. Çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA). Özellikle dikkat etmelidir tüketimi için bitkisel yağlar içerir çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA). Giriş PUFA yeterli miktarda çok önemlidir sedef, onlar oluştururlar, vücutta biyolojik olarak aktif maddeler, anti-enflamatuar ve anti-alerjik etkisi, olumlu etkiler cilt durumu (içerdiği hücre zarı) ve kan damarlarının metabolizmasını düzenleyen, (özellikle yağ metabolizması, karaciğer, döviz bir dizi vitamin).
 2. Diyet lifi. Bu grup hastalar için bir ihtiyaç düzenli olarak korumak için arındırıcı, karaciğer fonksiyon ve onun katılımı, lipid metabolizması. Büyük bir değer vardır, normal bağırsak hareketleri. Bir eğilim, kabızlık için diyet dahil yüksek gıdalar diyet lifi ve yemekleri ile «laksatif» etkisi (salata, bitkisel yağ, salata sosu, vb.). Ayrıca, diyet lifi sahip ve diğer önemli özellikleri: etkiler, metabolizmayı destekler ve vücutta mineral denge. Beslenme olmalıdır yüklenmiştir ürünleri, normalleştirme lipid metabolizması (karabuğday lapası, peynir, vb.).
 3. Vitaminler. Sedef hastalığı tedavisi akar başarılı, zaman bölünmemiş dikkat, üniversite, vücudun vitamin, grup ile ilgili bir antioksidan destekleyici sağlık, cilt ve tırnak. Onlar serbest radikallerin nötralize yardımcı olur, zarar veren cilt, damar duvarlarını güçlendirir, önemli sentezi, kolajen ve elastin (parçaların bağ dokusu). Kompleks b vitaminleri, katılan tüm hücresel süreçlerde de yardımcı olur, cildi korumak sağlıklı bir durumda. Ayrıca, b grubu vitaminler üzerinde olumlu bir etkisi vardır, sinir sisteminin durumu önemli bu hastalıkta. Tipik sedef hastalığı için, artmış cilt hücre üretimi ve onların eksik olgunlaşma. Tespit, hücreleri derinin üst tabakasının (keratinositler) yüksek hassasiyet vitamin c: şu anda pratik tıpta başarı ile kullanılan ilaçlar ile c vitamini Hakkında, hangi hareket reseptörleri üzerinde keratinositler, neden güçlendirmek, onların farklılaşma ve şekilde çalışıyoruz normale gelişimi epidermis.

Oluştururken, diyet hatırlamak önemlidir etkinleştirme hakkında diyet, vitaminler açısından zengin gıdalar: E (bitkisel yağlar), (kuşburnu, biber, kuş üzümü), Ve beta-karoten (karaciğer, tereyağı, biber), Hakkında (balık ürünleri), (karaciğer, sığır eti, irmik, buğday) ve P vitamini (kuş üzümü).

 1. Kalsiyum. Diyet gerekir zenginleştirmek ürünleri — kaynakları kalsiyum (peynir, süt ürünleri, vb.) veren, bir anti-inflamatuar ve anti-alerjik etkisi.
 2. Çinko. Sedef dikkate almak önemlidir alımı gıda ile çinko bağımlı protein üretimi için gerekli olan yara iyileşmesi, bağışıklık geliştirmek ve anti-oksidan koruma sağlar.

Sedef: yararlı ipuçları için hasta

Ne olabilir bir ölçüde baskı cilt, sebep olabilir, ortaya çıkan yeni lezyonlar, bu nedenle, seçin, kolay, geniş, pamuklu.

Duş
 1. Mümkün olduğunca az banyo almak — tercih vermek, ruhunu, o mensche deri kurur. Eğer karar, bir banyo almak değil ayrılamıyorum. Su sıcak olmamalı.
 2. Yıkama sırasında germek değil cildi kullanın, yumuşak bir sünger veya pamuklu bir bez kullanınız. Kullanmaktan kaçının sert keseler.
 3. Kullanmayın ve pH-nötr sabun veya duş jeli (kokusuz). Dokunmayın katı sabun cilt için.
 4. Emici bir havlu ile cildinizi nazikçe leke. Silmeyin kendi ölü deri pul.
 5. Duştan sonra uygulayın cilt yumuşatıcı. Kuru, çatlamış deri azaltır ve tedavi etkinliğini, hem de sık sık kaşınıyor.
 6. Kısaca cut çivi — bu yardımcı olur, daha az travmatize cilt ortaya çıkarsa dayanılmaz arzu kaşımak için . Deneyin cildi korumak kesik ve hasarlara neden olabileceğinden yeni ortaya çıkan döküntü, sedef hastalığı.
 7. Psoriasis tedavisi yerelleştirme sürecinin, elinde kuru kalmak gerekir, pamuklu eldiven uygulamadan sonra ilaç önlemek için onun gözlerine.
 8. Ne olabilir bir ölçüde baskı cilt, sebep olabilir, ortaya çıkan yeni lezyonlar, bu nedenle, seçin, kolay, geniş, pamuklu. Giyim, kumaşlar, beyaz ve karışık renkler, yardımcı kamuflaj giren giyim pul.
 9. Klima hava kuru cildinizi ve bunu takiben oluşabilir bozulma. Mümkünse, zaman sınırı, düzenlenen bir ortamda klima.
 10. Her ne kadar güneş ışınları ve hareket üzerinde olumlu birçok hasta için çalışın «yanmaları» güneş. Doktorunuza danışın hakkında optimum alımı güneşlenmek.
 11. Deneyin sağlıklı bir yaşam sürmek, kaçının kötüye alkol ve yukarısına kadar az stresli bir durum.
 12. Kış aylarında hava nemlendirici kapalı, iş ve ev.
13.08.2018