Sedef hastalığı - nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

Psoriasis (sedef hastalığı) – kronik değil bulaşıcı bir hastalıktır etkileyen bir cilt, tırnaklar ve eklemler. Görünümü ile karakterize bir cilt monomorphic döküntü: nodül, parlak pembe, gümüş pullarla kaplı. Öğeleri döküntü olabilir birleşerek çeşitli yapılandırma andıran bir coğrafi göster. Eşliğinde ılımlı, cilt kaşıntı. Sedef kötüleşir cilt görünümü verir, hastaya psikolojik rahatsızlık. Ne zaman eklem psoriatik artrit gelişir. Tehlikeli jeneralize püstüler sedef, hamile, lider, yenilgi ve fetus düşük.

Sedef hastalığı çok yaygın bir kronik bir cilt hastalığı ile karakterize bir monomorphic döküntü düz papüller olan eğilimi birleştirme büyük plak çok hızlı bir şekilde karşılanmaktadır gevşek gümüş-beyaz ölçekler. Sedef hastalığı vardır dalgalı bir seyir izleyen süre içinde, görülme sıklığı %2 olan nüfusunun, teşhis eşit olarak erkeklerde ve kadınlarda.

Nedenleri ve patogenezi sedef

Etyoloji ve patogenez sedef sonuna kadar okudu değil, ama araştırma sonuçları kılıyor inanmak kalıtsal, enfeksiyon veya nörojenik doğa ortaya en olasıdır. Kalıtsal doğa, sedef hastalığı teyit gerçekler insidansı yüksek olan aileler, sedef, zaten teşhisi kondu, ayrıca monozigotik ikiz kardeşler konsantrasyon morbidite de daha yüksektir diğer gruplar. Enfeksiyon etyolojisi sedef kaynar varlığı değiştirilmiş kompleksleri ve kapanım, gibi bir virüs enfeksiyonu, ama, ancak, virüs tespit henüz mümkün değildir.

Ve, bugüne kadar, sedef hastalığı, bir hastalık olduğuna inanıyorum bir sürü faktörler enfeksiyon payı ile genetik ve bulaşıcı bileşenler. Risk grubu ve morbidite sedef düşmek insanlar ile sürekli traumatization cilt, varlığı ile kronik streptokok enfeksiyonları, cilt bozuklukları, otonom ve merkezi sinir sistemi, endokrin bozukluklar, ayrıca alkol kötüye kullanımı olasılığını artırır, sedef hastalığı.

Klinik belirtileri, sedef hastalığı

sedef

Birincil unsur, sedef hastalığı, tek bir papül, pembe veya kırmızı renkli bir sürü ile kaplıdır gevşek gümüş-beyaz pul. Önemli bir tanı belirtisi, yakalandığı sedef hastalığı: bir olgu bulundukları noktalar, son dönem film ve noktasal kanama çalıştığınızda, temizlemek pul.

Geliştirme aşamasında sedef, döküntü biraz, yavaş yavaş, ay ve hatta yıl bunların sayısı artar. Sedef hastalığı çok nadir başlangıçları yoğun ve genelleştirilmiş döküntüleri, böyle bir başlangıç görülebilir sonra akut bulaşıcı hastalıklar, ağır nöropsikiyatrik aşırı ve sonra büyük bir ilaç tedavisi. Eğer sedef hastalığı vardır böyle bir başlangıç, döküntüler ödemli, var, parlak kırmızı renkte ve hızlı bir şekilde vücuda yayılıyor, psoriatik plaklar hyperemic, ödemli ve sık sık kaşıntı. Papüller üzerinde lokalize esneme yüzeylerde, özellikle diz ve dirsek eklemleri, gövde ve kafa derisi.

Bir sonraki aşamada sedef karakteristik çıkması, zaten küçük öğeleri alanlar tırmalamak, yaralanmalar, sıyrıklar, bu klinik bir özelliği olarak adlandırılan bir olgu Kebner. Sonuç olarak, periferik büyüme, yeni doğan öğeleri birleştirme varolan ve form simetrik plak veya hücreler şeklinde çizgiler.

Üçüncü aşamada sedef yoğunluğu periferik büyüme plaklar azalır, ve kendi sınırları daha net, renk etkilenen cilt elde siyanotik renk, gözlenen yoğun peeling tüm yüzeyi öğeleri. Sonra son durağı büyüme plaklar sedef ve onların çevre için oluşan pseudoatrophic çerçeve - çerçeve Oluşturur. Eğer tedavi edilmezse, sedef plak kalınlaşır, bazen görülebilir papillomatous ve siğil büyüme.

Aşamasında rücu belirtiler sedef solmaya başlar, bu normalleşme cilt gider merkezine etkilenen yüzey çevre, önce kaybolur peeling, normal renk, derinin ve son olarak kaybolur infiltrasyonu doku. Bir derin sedef lezyonları ve lezyonlar ince ve gevşek cilt bazen oluşabilir, geçici hipopigmentasyon temizledikten sonra cilt döküntüleri.

Eksudatif sedef farklıdır varlığı kabuklar-pul üzerinde plaklar oluşmuş pahasına emmesi çıktı, gövde kıvrımları olabilir moknutie. Risk grubu ve morbidite yaş sedef düşmek diyabet, insanlar hypofunctions tiroid bezi (hipotiroidizm) ve sahip aşırı vücut ağırlığı. Hastalar böyle bir form sedef kutluyoruz yanma ve kaşıntı etkilenen bölgelerde.

Sedef, akan seboreik tipi, lokalize alanlarda eğilimli sebore. Çok sayıda kepek izin vermez zamanında teşhis sedef, o bozuk döküntü. Zamanla cilt etkilenen sedef, büyümek ve hareket alnına cilt olarak «sedef taç».

İnsanlar meşgul, ağır fiziksel emek, daha sık görülür sedef avuç içi ve ayak tabanı. Bu tür sedef hastalığı için temel bir parçası, döküntü lokalize avuç içi, vücut karşılamak sadece birkaç bölümleri, döküntü.

Püstüler formu sedef ile başlayan bir küçük kabarcık, hızlı bir şekilde yeniden doğuyor, sivilce ve otopside bir kabuk oluşturur. Daha sonra süreç, geçerlidir, sağlıklı bir cilt düzenli olarak psoriatik plaklari plaklar. Şiddetli formlarda yaygın püstüler sedef üzerinde infil'trirovannoj cilt görünebilir intraepithelial küçük püstüller oluşturmak için birleştirme irin gölü. Bu püstüller eğilimli değildir otopsi kurur ve kahverengi kalın bir kabuk. Bir püstüler şekillerde sedef lezyonları simetrik, genellikle süreci tirnak.

Arthropathy formu sedef, biri ağır, gözlenen ağrı olmadan deformasyon eklem, ancak bazı durumlarda, eklem deforme olur, yol açar aspirasyon için . Zaman, psoriatik plaklari artrit belirtiler, sedef hastalığı, deri yan gelebilir daha sonra arthralgic bir olgu. Öncelikle küçük eklemleri etkilenir ve zaten daha sonra süreci büyük eklem ve omurga. Nedeniyle yavaş yavaş gelişen osteoporoz ve eklem yıkımı arthopathic formu sedef hastalığı, sık sık biter sakatlık hasta.

Ek olarak, döküntü, deri üzerinde sedef hastalığında gözlenen vegeto-dystonic ve nöroendokrin bozukluklar, anlarda hastalar alevlenme sıcaklığı arttı. Bazı hastalarda sedef hastalığı olabilir asthenic sendromu ve kas atrofi ihlal çalışması, iç organların ve belirtileri 'sı. Eğer sedef hastalığı ilerledikçe, visseral bozuklukları daha belirgin hale gelir.

Sedef hastalığı vardır mevsimsel boyunca, büyük bir kısmı nüks gözlenen, soğuk kış aylarında çok nadiren sedef yükseliyor yaz. Son zamanlarda her ne kadar karışık form, sedef hastalığı, tekrarlayan yılın herhangi bir zamanında teşhis giderek.

Sedef hastalığı tanı

Tanı koymak dermatologlar göre dış deri belirtileri ve hastanın şikayetleri. Sedef hastalığı için tipik psoriatik triad dahil olduğu bir fenomen bulundukları noktalar, fenomen sedef film ve fenomen kan noktası. Bir poskablivanii hatta düz papüller gelişmiş, soyulma ve yüzey alır benzerlikler stearic nokta. Daha fazla poskablivanii tamamen kaldırdıktan sonra pul oluyor dekolmanı superfine ihale saydam film, kapsayan tüm öğe. Eğer devam etki, bir terminal film reddetti ve soyunduğu ıslak bir yüzey oluştuğu nokta kanama (damlacık kan anımsatan bir damla düşer, çiy noktası).

Bir atipik formlarda sedef yapılması gereken bir ayırıcı tanı ile dahası egzama, papüler form frengi ve pembe mahrum. Bir histolojik çalışmalarda tespit hiperkeratoz ve neredeyse tam bir eksikliği granüler tabaka dermis, dikenli dermis tabakası ödemli ile merkezleri kümeler nötrofil granülosit sayısı arttıkça hacmi bu ocağın, bu göç altında azgın dermis tabakası oluşturur microabscesses.

Sedef hastalığı tedavisi

Sedef hastalığı tedavisi entegre edilebilir, başlangıçta uygulanan yerel ilaçlar ve ders ilaç tedavisi bağlar etkisizliği topikal tedavi. Bağlılık, çalışma ve dinlenme, hipoalerjenik diyet, kaçınma, fiziksel ve duygusal yükleri büyük öneme sahip bir terapi sedef hastalığı.

Sakinleştirici gibi ilaçlar tentür şakayık ve kediotu rahatlatmak, sinir anksiyete hastaları, böylece emisyon kan adrenalin. Antihistaminikler alımı yeni nesil doku şişliği azaltır ve önler eksudasyon.

Uygulama akciğer diüretik bir eksüdatif şeklinde sedef azaltır ve reaksiyon sonucu oluşumunu azaltır geniş katmanlı kabuklar. Varsa, lezyon tarafında eklem, gösterilir alımı, non-steroid antienflamatuar ilaçlar rahatlatmak için ağrı sendromu. Eğer psoriatik bozuklukları, eklem ağrısı daha ciddi, kullandıkları tıbbi ponksiyon eklem tanıtımı ile içeri eklem betametazon ve triamsinolon.

Bir pustular formda, sedef hastalığı, psoriatik plaklari lezyonları tırnak ve eritrodermik sedef aromatik retinoidler atanan süreyle en az ayda bir vermek iyi bir etkisi vardır. Kortikosteroidler haklı gibi bir işleme, sedef hastalığı, ilaçlar, uzun süreli eylem ardından plasmaphoresis hızlı bir şekilde durdurmak psoriatik kriz.

Böyle bir fizyoterapi tedavisi, parafin uygulamalarının, UV ışınlama gösterilen farklı şekillerde sedef. İlerici aşamaları sedef hastalığı için kullanılan anti-inflamatuar merhem, varsa enfeksiyon süreci, merhem antibiyotik. Etkili bir lazer tedavisi, sedef hastalığı ve fototerapi. Geçerken sedef yatarak aşamasına gösterilen yayılması anlamına merhem ve kremler. Yapılan kriyoterapi psoriatik plaklari plaklar.

spot-sedef

Aşamasında ters bir gelişme topikal reducing, merhem, giderek artan konsantrasyon. Yerel uygulama düşük konsantre corycosteroids merhemler gösterilen tüm aşamalarında sedef. İlaçlar modüle çoğalmasını ve farklılaşmasını keratinositler için umut verici modern tedavi sedef. Rehabilitasyon sırasında bir kaplıca tedavisi ile sulphide ve radon yardımcı kaynakları elde etmek için direniyor ve uzun süreli remisyon.

13.08.2018