Nasıl tedavi sedef hastalığı tırnak?

Sedef hastalığı, tırnak cilası (psoriatik onihodistrofiya) şeklidir kronik dermatoz. Bazen yenilgi plaka başlar önce ortaya tabula informibus izleri vücut üzerinde. Patoloji sızıntı olabilir gibi, bağımsız bir hastalık. Düşünün, daha fazla bilgi, nedir psoriatik onihodistrofiya ve nasıl tedavi edilir.

sedef hastalığı tırnak

Nedenleri sedef hastalığı tırnak

Kıvılcım sedef hastalığı tırnaklarda mümkün:

 1. Kalıtsal eğilimi bir hastalık. Yatkınlık patoloji olabilir atıldı genetik düzeyde
 2. Başarısız, vücudun bağışıklık sistemi. Sonuç bozuklukları, normal işleyen bir savunma.

Sedef hastalığı otoimmün bir hastalık, yani neden deri döküntüleri yatıyor olumsuz bir algı bağışıklık hücreleri epidermis. Bu yol aynı zamanda önemli ölçüde artar, büyüme ve bölünme kusurlu hücre boynuz ölçekler tırnak.

Buna temel nedeni patoloji, çeşitli tetikleyici faktörlerin gelişimi sedef onychodystrophy:

 • bulaşıcı hastalık;
 • human papilloma virüs;
 • HIV enfeksiyonu;
 • ani hava değişimi;
 • kuru, soğuk hava, yetersiz ultraviyole ışınları;
 • hasar tırnak plakaları;
 • uzun süreli antibiyotik alımı, anti-inflamatuar ilaçlar nesteroidna grubu, beta-bloker ve ilaçlar için normalize basınç;
 • sık sık stres, sinir krizi geçiren ve uzun süreli duygusal bir gerilim.

Tüm bu bağışıklık sistemini zayıflatır ve kışkırtır onu olumsuz bir tepki olarak agresif bir algı özel epidermis hücreleri ve tırnak plakaları.

Türleri ve belirtileri

sahne sedef hastalığı tırnaklarda

Sedef hastalığı tırnak zengin klinik resmi. Özelliklerine bağlı olarak belirtileri vardır birkaç temel türde lezyonlar.

Sendromu yüksük

Görünüm çukurlar yayılmış tırnak yüzeyinin noktaları olarak – sık sık tanışma formu sedef hastalığı tırnaklarda. Karakteristik derinleştirmek görünen kaotik bir şekilde, boyutu ve sayısı farklı olabilir. Aksine bu tür diğer formları gibi, etkilenen tırnak zihin ile benzer yüksük, bu nedenle adı.

Onycholysis

Tırnak plaka yavaş yavaş ayrılır, kendi yatağı, iltihap ve ağrı yok. Görünür pembe çerçeve etrafında etkilenen bölgede. Onycholysis yapabiliyor kısmen zarar çivi veya aynı yayılacak, tüm yüzey üzerinde.

Bağlı olarak, bir tırnak ayrılır, yumuşak doku, sedef, bu tür bir şey olabilir:

 • merkez;
 • lateral;
 • distal.

Ayırt edici özelliği, onycholysis' – saçak etrafında yaralı tırnak ve ağrısız dekolmanı plaka. Aslında bir kişi değil, büyük bir değer verir böyle bir şeye yol açar sektöründe belirtileri.

Nicomedes

nicomedes

Neden onychomadesis savunan önemli büyüme bozukluğu, tırnak, kışkırtır hızlı ret plaka yumuşak kumaşlar ile dekore edilmiştir. Bu tür hastalığın tedavisi zor ve sonuna kadar devam ederse.

Subungual kanama

Gelişimi sırasında, sedef hastalığı tırnaklarda kanama oluyor bir levha altında bir iki şekilde tezahür eder:

 • eğitim lekeler kırmızı veya pembe renk ortaya çıkar içinden çivi oluşturan, düzensiz şekil, denir «yağ lekeleri» veya sedef eritem gelen;
 • içinden kalın stratum korneum tezahür noktası ya da boyuna çizgili koyu kırmızı renkte, zamanla karalamak.

Subungual hemoraji nedeniyle oluşur kırık kılcal damarlar, altında büyük bir saldırı, kan yırtılmış.

Trachyonychia.

Bu formda tırnak sedef kendini daha parlak. Plaka kalınlaşmış olur ve zamanla, yazdırılabilir yüzüne yukarı – gelişen cochleari clavum. Var ve daha fazla işaretleri – tırnak yüzeyi olur kaba, kaba, görünür iyi göze çarpan düzensizlikler.

trachyonychia

Trachyonychia. eşit kullanıcının elleri ve ayakları üzerinde, önemli ölçüde bozan estetik bir görünüm tırnak, onları cochleari informibus. Subungual kumaş daha sık değil, yaralı ama bir zamanlar hiperkeratoz gelişir.

Psoriatik paronisisi

Sedef, yaygın püstüler türü görülebilir önemli bir mühür ve katman, stratum korneum (onycha), zamanla yıkıma yol açar ve ayrılık plaka yatağı. Tırnak ağır çökmeye, boyutu artar.

Sedef hastalığında tırnak herhangi bir şekilde daha fazla acı ayak tırnakları, onlar tarafından karşılanmaktadır etkileyici karık, birden fazla çöküntüler, çeşitli şeritler, bazen çürütür. Bazı durumlarda böyle bulgular ve elinde, ama çok daha az.

Resimde görüldüğü gibi bakmak olası tüm formları tırnak sedef hastalığı el ve ayak parmaklarının.

Sahne sedef tirnak

Gelişiminde sedef tırnak geçtiği çeşitli aşamaları var belirli belirtileri.

 1. İlk aşaması. Tırnak yavaş yavaş başlar kalınlaştırmak . Plaka ile kaplıdır ince çizgili, noktalı, oluklu, benzer örgü.
 2. Sahne deformasyon tirnak. Kalınlaşma stratum korneum değiştirme, renk (gri, kahverengi, sarı) ortaya çıkması, kan lekeleri ve çizgiler tırnak altında. Gözlenen pürülan akıntı altında iltihaplı ve kalınlaşmış tırnak etlerini.
 3. Çalışan bir sahne. Tırnak parmak ya da ayak büyük ölçüde uzaklaşan, kendi yatağı, deri, çevresinde etkilenen yerler, iltihaplı ve kaplı plaklar, tırnak rulo festers. Konaklamanız boyunca başka katılabilir, bakteriyel veya mantar enfeksiyonu.

Belirtileri tırnak sedef hastalığı her zaman belirgin evresine göre, sızıntı, bu nedenle doktor, dermatolog hastalık belirlemek için görünüm durumu, tırnak ve cilt etrafında.

Sonuçları

sonuçları

Sedef hastalığı kesin kurtarma, sadece tercüme remisyon. Hastalık eğilimli nüksetme her zaman ortaya daha ağır. Eğer deri patoloji tedavi edilmezse, o kışkırtmak için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Herhangi bir formu sedef durumunu etkiler kardiyovasküler sistem, sonunda yol açabilir, kalp krizi. Böyle bir hastalığı şiddetlendirir boyunca ateroskleroz ve vücuttaki iltihabi süreçleri,.

Ciddi sonuçları olan sedef hastalığı, tehdit ve duygusal-psikolojik, insan sağlığı. Sinir krizi, depresyon ve alkol kötüye kullanımı – sık sık uydular sedef hastaları. Sonucu gibi bozukluklar olabilir diyabet, kalp hastalıkları, kanser herhangi bir yerelleştirme, kötüleşen komorbid kronik patolojiler.

Kenara bozulma plaka tırnak, ağır hastalığın neden mümkün olumsuz bozuklukları genel durumu kişi:

 • atlar vücut ısısı;
 • çökmesini normal asimilasyon folik asit;
 • halsizlik ve sürekli yorgunluk.

Tanı sedef tırnak

Hastalık en sık teşhis edilebilir görünüm cilt ve tırnak çevresinde. Tanıyı doğrulamak için almak kazıma ile etkilenen bölge (plak, manikür).

Kenara analiz, dermatolog geçirdiği farklılaşma farklılıklar sedef mesafede onichi ve paronisi' mantar ve bulaşıcı bir karakter. Bunun için uzman bir dikkatle inceliyordu durum tırnak belirlenmesi amacıyla ana belirtileri tam olarak sedef onychodystrophy.

tanı

Doktorların karşılaştırması, klinik belirtileri, sedef hastalığı ve lezyonları kandidiyazis keşfetmek çıkan irin, hava yerelleştirme hastalığı, tırnaklarda, el ve ayak.

Sadece inceledikten sonra, tüm olası belirtileri ve silerek benzer belirtileri hastalıklar, dermatolog gelelim amaca tedavisi.

Tedavi yöntemleri evde

Mücadele sedef hastalığı tırnak gerekir kapsamlı bir şekilde uygulayarak, sadece kombine ilaçlar geleneksel tıp, aynı zamanda halk ilaçları.

İlaç tedavisi tırnak sedef

Tedavi psoriatik onychodystrophy ile başlar, yerel ilaçlar ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır belirtileri ve hastalık belirtileri. Başlangıç aşamasında iyi tedavi edilebilir özel cilalar, yavaşlatmak veya durdurmak gelişimi onychodystrophy. Aynı periungual falanks tavsiye işlemek için nemlendirici jel. İlaç harici kullanım için tavsiye edilir desteklemek için vitaminler ve immunomodulators. Bu durumda zayıf etkisi, yerel ilaçlar, doktorlar reçete sistem ilaçları (iğne, hap).

Tedavisi yapılacak evde, ama atar o derece bir doktor, birçok ilaçların kontrendikasyonları ve yetenekli insan sağlığına zarar.

Halk ilaçları tedavisi

Ne varsa geleneksel tıp üreten değil, istenen etkiyi ya da iyileşme geliyor çok yavaş? Böyle bir durumda bir çare halk hekimliğinde. Orada çok güzel yemek tarifleri güçlendirmek terapötik eylem ilaçlar ve elde remisyon.

evde tedavi
 1. İlaçlı banyo. Hazırlanması için gerekli 30 gr defne yaprakları 2 litre kaynar su. Çim koymak ve sıcak su kaynatın ve kısık ateşte 5-10 dakika sonra soğumaya bırakın kadar 37-40 derece. Hazır suyu koymak el (ayak) 15-20 dakika. Su terapisi yapılabilir boyunca her gün 1-2 ay.
 2. Soda sıkıştırır. Bir bardak ılık su içinde seyreltilmiş 2 tsp kabartma tozu. Islatma çözeltisi ile bir pamuk disk takmak etkilenen çivi 15-20 dakika. Tedavi süresi – 10-12 seans (bir gün).
 3. İyileştirici losyon. 0,5 litre sıcak su ile karıştırın mısır ve yulaf unu (1 yemek kaşığı). Homojen bir bulamaç uygulanması gönüllüleri için kurulan derneğe başvurdum gibi yarım saat. Tedavisi süren kadar görünmez iyileştirmeler.

Losyon ile mısır unu artıracak durum tırnak

İşlem sonrası tırnak dikkatle işlemek için izin tıbbi maddeler derine nüfuz etkilenen plaka. Bunun için kullanabileceğiniz bir cımbız ve tırnak törpüsü.

İle halk ilaçları yönetir uzun bir süre için unutmak için değil, sadece onychodystrophy, aynı zamanda sedef hastalığı, genel olarak. En önemlisi başlamadan önce, alternatif tedavi için doktorunuza danışın.

Sedef hastalığı tedavisi çocuklarda tırnak

Psoriatik onihodistrofiya çocuğun kendini daha net ve tolere ağır, bu yüzden istendiğinde, şüpheli belirtiler gereken derhal tedaviye başlamak.

İlk dikkat etmeniz gereken, bu güç. Diyet dışlamanız gerekir:

 • kızarmış;
 • füme;
 • keskin;
 • tuzlu;
 • un.

Gerek içme kaçınmaya sebze ve meyve kırmızı pigment (domates, çilek, kiraz).

Antihistaminikler kullanarak çözebilirsiniz şiddetli kaşıntı. Ayrıca, bu fonların, doktor reçete ilaçlar geliştirmek için koruyucu vücut fonksiyonları.

Yanı sıra, ilaç tedavileri, sedef hastalığı ile ilgili olarak tırnak iyi olur tatil, Karadeniz kıyısında yer alan. Çocuklar bu dermatolojik bir hastalıktır tavsiye çekmek sanatoryum, en az yılda bir kez.

Nasıl ayırt mantar, sedef hastalığı?

Bazen insanlar şaşkın psoriatik lezyonlar tırnak mantar enfeksiyonu (erkekler kadınlar). Aynı zamanda birçok soru bulaşabilir mi ungual sedef? Kesinlikle hayır. Birkaç önemli işaretler ayırt etmek için yardımcı olur sedef hastalığı, mantar.

 1. Tırnak plaka etkisi altında onychodystrophy tamamen sarı ve mantar neden olur, koyu lekeleri yüzeyi boyunca.
 2. Bulaşıcı olmayan patoloji kışkırtır dekolmanı tırnak yer yatağı ve mantar sadece deforme boynuzsu tabaka.
 3. Onikomikoz ayak her zaman, kötü nefes neden olan eksik olduğunda, belirli sahiptir ilgilidir sedef.
 4. Mantar şaşırtıyor bazı araziler. Kendi ayakları üzerinde ilk ve beşinci parmak. Gelişmekte olup genellikle arasında falanks ve tetiklendiğini intertrigo, aşırı terleme, uygun olmayan hijyen. İken psoriatik lezyonlar tırnak çıkabilecek herhangi bir yaralanma.
 5. Onikomikoz gelişir ile temastan sonra, hasta bir adam, onun giysileri, evcil hayvan. Faktörler oluşumu tırnak sedef geçirilen bulaşıcı ya da viral hastalıkları, şiddetli stres, alkol kullanımı.

Tam olarak hastalık belirlemek mümkün dermatolog sonra dikkatli bir muayene ve gerekli çalışmalar.

Tedavi için tırnak sedef hastalığı için her zaman lütfen bir dermatolog

Önleme

Psoriatik onihodistrofiya, ve sedef hastalığı genel olarak tedavi edilemez, ama çevirmek durumu remisyon oldukça gerçek. Uzatmak için dönemlerde sükunet patoloji, uyulması gereken korunma önlemleri.

korunma

Başlangıç için tavsiye edilir uymak için özel bir diyet. Diyet ortadan kaldırmak için tercih edilir tüm alerjenleri (narenciye, yumurta, tam yağlı süt). Tüketilmesi, yağlı, kızartılmış, tuzlanmış, tütsülenmiş, unlu ürünler.

Dikkatle takip el ve ayak parmakları sopa hijyen ile temastan kaçınmak, agresif maddeler ve yaralanmaları önlemek için.

Zamanında tedavi enfeksiyon hastalıkları önlemeye yardımcı olur istenmeyen belirtileri, sedef hastalığı.

Yenilgi tirnak daha onu exfoliation yer yatağı – bir çeşit sedef. Bir hastalık vardır, aydınlık belirtileri, bu nedenle kalmalıdır dikkat olmadan. Çalışan bir aşamada zor tedavi edilebilir ve kışkırtmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Neden bu kadar önemli, zamanında harekete yönelik hoş olmayan belirtiler.

10.08.2018