Sedef hastalığı — nedenleri, belirtileri ve tedavisi, fotoğraf

Sedef

Sedef – bu bilinen bir cilt hastalığı kronik nitelikte bir oluşumu eşlik eder, kırmızı lekeler, içerisinde gümüşi beyaz ölçekler. İstatistiklere göre, bir hastalık muzdarip yaklaşık yüzde 3 kişi toplam nüfusu.

Temel sedef hastalığı belirtileri ile karakterizedir, ortaya çıkan deri döküntüleri: nodül, parlak pembe, gümüş pullarla kaplı. Öğeleri döküntü olabilir birleşerek çeşitli yapılandırma andıran bir coğrafi göster. Eşliğinde ılımlı bir kaşıntı.

Genellikle, hastalığı etkileyen deri bölgeleri, kafa, dirsek, diz, eklem, alt sırt. Da bilinen sedef hastalığı, tırnak, dış genital organlar ve eklemler, ancak, bu formları karşılamak çok daha az ile karşılaştırıldığında, lezyonlar, cilt.

Hastalık gelişebilir, her yaşta, fakat genellikle sedef hastalığı genç yaştaki insanları etkiler. Bu yazıda anlatacağım ... sedef hastalığı belirtileri, tedavisi, diyet ve halk ilaçları yardımcı olacak bir hastalığı tedavi evde.

Sedef hastalığı nedenleri

Nedeni bilinmeyen sedef, ama sebep bir hastalık olabilir immünolojik değişimler vücutta (otoimmün saldırganlık), nörolojik bozukluklar, metabolik bozukluklar. Katkıda sedef hastalığı, kalıtım, bağışıklık hastalığı, stres.

Bir huzur mabedi teorilerin oluşumu, sedef hastalığı, hipotez sözde genetik faktörü. Genellikle, sedef hastalığı, çocuklarda 10 yaşına kadar tam olarak kalıtsal hastalığı – cinsi var kırıntıları hemen hemen her zaman bulunabilir akrabası, acı benzer bir hastalıktır. Ama eğer sedef kendini daha olgun yaşta, doktorlar öneririz hastalık farklı bir doğaya sahiptir kökenli bakteriyel veya viral.

Faktörler gelişmesine katkıda sedef:
 • kalıtsal yatkınlık;
 • ince, kuru cilt;
 • dış edici faktörler;
 • aşırı hijyen;
 • zararlı alışkanlıklar;
 • bazı ilaçlar tetikleyebilir hastalığı (beta-blokerler, antidepresanlar, antikonvülzanlar (mantarlar staphylococcus aureus);
 • stres.

Uluslararası bir gün sedef (World Psoriasis Day), her yıl kutlanan 29 ekim himayesi altında Uluslararası dernekleri federasyonu sedef (İFPA). İlk defa bu gün kutlandı, 2004 yılında. Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır? Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır

Çok sayıda araştırma doğruladı sedef hastalığı bulaşıcı mıdır. Birden fazla aile üyeleri, sedef hastaları nedeniyle olası kalıtsal (genetik) bir iletim hastalığı.

Geliştirme aşamasında

Üç gelişim aşamasında sedef:

 1. İlerici — yeni döküntüleri, hastanın rahatsız eden yoğun bir kaşıntı.
 2. Sabit — ortaya çıkan yeni lezyonlar durur, zaten varolan iyileşmeye başlar.
 3. Regressiruyushayf etrafında odaklar oluşmuş psevdoatroficheskie saç bantları, merkezinde büyük plaklar görünür alanları sağlıklı bir cilt için; doğru, hastalık hakkında benzer hiperpigmentasyon — bir yerde etkilenen cilt daha koyu, daha sağlıklı, renk.

Ayrıca sedef hastalığı genellikle sınıflandırmak şiddeti hafif (yenilgi ile en az %3 cilt yüzeyi), orta (yenilgi ile 3 ila yüzde 10 cilt yüzeyi) ve ağır (katılımı ile yüzde 10 cilt yüzeyi). Yenilgi eklem olarak kabul edilir şiddetli bir formu sedef, bağımsız olarak yer alan deri lezyonu.

İlk belirtileri

Doktora gidilmesi tavsiye görüntülendiğinde, aşağıdaki belirtileri:

 • Kırmızı şişkin lekeler (plak) kaplı, kuru, beyaz veya gümüş pullarla.
 • Lekeler en sık görünür, dirsek ve diz, ancak döküntüleri olabilir vücudun herhangi bir yerinde: kafa derisi, eller, çivi ve yüz.
 • Deforme tırnaklar;
 • Güçlü bir pul pul dökülme ölü deri hücreleri (benzer tüyü);
 • Kabarcıklar avuç içi ve ayak tabanları, ağrılı, çatlak cilt.
Sedef hastalığı belirtileri Sedef hastalığı belirtileri

Sedef hastalığı sistemik bir hastalıktır, bir grev değil, sadece cilt ve tırnak. Ondan etkilenir, eklem, tendon ve omurga, bağışıklık, sinir ve endokrin sistemleri. Sık etkilenen böbrek, karaciğer, tiroid bezi. Hasta hissediyor ve güçlü bir zayıflık, acı, kronik yorgunluk ve depresyon. Nedeniyle bu karmaşık eylem, vücudun hastalığı son yıllarda alınan aramak psoriaticheskoy hastalığı.

Sedef hastalığı ve belirtileri ile karakterizedir homojen bir döküntü şeklinde plaklar çapı 1-3 mm ile 2-3 cm, pembe-kırmızı renk kaplı oturan gümüş-beyaz ölçekler. Sonuç olarak, marjinal büyüme öğeleri birleşerek plaklar, farklı boyutlarda ve şekillerde, bazen kaplayan cilt geniş alanlar. Plak normalde cilt razgibatelnoy yüzey bacaklarda, özellikle dirsek ve diz eklemleri, gövde ve kafa derisi.

 1. Blyashkovidnyi sedef hastalığı, ya da psoriasis vulgaris, sedef kaba, basit, sedef hastalığı (psoriasis vulgaris) (L40.0) en sık kullanılan şeklidir sedef. O gözlenen 80 % — 90 % tüm sedef hastalarının. Blyashkovidnyi kaba sedef hastalığı en sık olarak kendini gösterir tipik bir yüzey üzerinde sağlıklı bir cilt araziler iltihaplı, kırmızı, sıcak deri kaplı gri veya gümüş-beyaz, pullu, kuru ve kalınlaşmış deri. Kırmızı deri altında kolayca sökülebilen gri veya gümüş tabaka çok kolay bozuluyor ve kanamaları içerdiği için, çok sayıda küçük kan damarları. Bu siteler tipik psoriatik lezyonlar denir psoriaticheskimi plaklar.Psoriaticheskie plak eğilimi boyutunda artış, birleştirme, komşu plaklar oluşturan bütün plaka plaklar («parafin göl»).
 2. Sedef sgibatelnyh yüzeyler (flexural psoriasis), ya da «ters sedef» (ınverse psoriasis) (L40.83-4) genellikle gibi görünüyor pürüzsüz veya az pullanma, özellikle çıkıntılı bir yüzey üzerinde deri kırmızı, iltihaplı lekeler bulunan, sadece deri kıvrımları, yokluğu veya çok az vakalarda diğer bölgelerde cilt. En sık bu form, sedef çarpıcı kıvrımlar alanında dış genital organlar, kasık, iç uyluk, aksiller, kıvrımları altında artan obezite göbek (psoriatik pannus) ve deri kıvrımları altında süt bezleri kadınlarda. Bu form, sedef hastalığı özellikle eğilimli bir bozulma etkisi altında, sürtünme, yaralanma cilt ve ter salgıları, ve sık sık eşlik ediyor ya da karmaşık ikincil mantar enfeksiyonu veya streptokokkovoy piodermiey.
 3. Guttat sedef hastalığı (guttate psoriasis) (L40.4) varlığı ile karakterize, çok sayıda küçük, kuru, kırmızı ya da mor kadar (mor renk), benzer bir biçimde, bir damla gözyaşı ya da küçük noktaları temsil ediyor öğeleri lezyonlar. Bu Psoriaticheskie öğeleri genellikle usipayut bir büyük cilt yüzeyi, en sık kalça, ama olabilir de gözlenen , ön kol, omuz, kafa derisi, sırt, boyun. Guttat sedef hastalığı genellikle ilk gelişen veya yükseliyor sonra streptokokkovoy enfeksiyonu, tipik durumlarda, — sonra streptokokkovoy boğaz ağrısı ya da streptokokkovogo faringita.
 4. Pustulyozniy sedef (L40.1-3, L40.82) veya eksudatif sedef hastalığı en şiddetli deri şekil ve sedef gibi görünüyor yükseltilmiş yüzey üzerinde sağlıklı bir cilt kabarcıklar veya kabarcıklar ile dolu şeffaf inflamatuvar akssudatom (püstüller). Deri altında ve yüzey üzerinde sivilceler ve çevrelerindeki kırmızı, sıcak, iltihaplı ve kalınlaşmış, kolayca pul pul. Görülebilir, ikincil enfeksiyon sivilceler, bu durumda, çıktı alır pürülan bir karakter. Pustulyozniy sedef sınırlı olabilir, lokalize, bu en sık onu lokalizasyonu için biter ekstremite (el ve ayak), yani alt bacak ve ön kol denir palmoplantarniy pustulyoz (palmoplantar pustulosis). Diğer, daha ciddi vakalarda Pustulyozniy sedef hastalığı için rahatsız edici olabilir, geniş bir yayılması sivilceler tüm vücut yüzeyi ve eğilimi onların birleşme daha büyük püstüller.
 5. Sedef hastalığı,tırnak veya psoriaticheskaya onihodisrtofiya (L40.86) yol açan çeşitli değişikliklere görünüm tırnak, parmak, el ya da ayak. Bu değişiklikler içerebilir herhangi bir kombinasyonu renk değişiklikleri tırnak ve tırnak yatağı , ortaya tırnaklarda ve tırnak altında noktalar, güneş lekeleri, kalınlaşma, cilt, tırnak altında ve etrafında tırnak yatağı, paket ve kalınlaşma, tırnak, toplam kaybı tırnak (oniholizis) veya gelişme aşırı kırılgan tırnaklar.
 6. Psoriatik artrit (L40.5) ya da psoriaticheskaya artropatiya, artropatichskyi sedef eşlik iltihabı, eklem ve bağ dokusu. Psoriatik artrit etkileyebilir herhangi bir eklem, ancak en sık — küçük eklemler distal falanks parmak, el ve/veya ayak. Bu tipik durumlarda neden разбухание el ve ayak parmakları, bilinen psoriatik daktilit. Psoriatik artrit de isabet tazobedrenye, diz eklemleri,plechelopatyi eklemi, eklem, omurga (psöriyatik spondilit). Bazen psoriatik artrit, diz veya kalça eklemleri ve özellikle psoriatik spondilit bazen çok belirgin, neden ağır bir sakatlık hastanın yetersizlik olmadan hareket özel cihazlar. Ölüm bu en ağır şekillerde psoriatik artrit yükselir, immobilizasyon, hastanın yatakta oluşmasına yaraları ve pnömoni. Yaklaşık 10 — 15'i sedef hastalarının acı da psoriatik artrit.
 7. psoriaticheskaya aritrodermiya (L40.85), veya aritrodermicheskyi sedef tecelli yaygın, sık sık rahatsız edici iltihabı ve pullanma, otsloykoy cilt üzerinde tüm veya büyük bir kısmı deri yüzey. Psoriaticheskaya aritrodermiya eşlik edebilir, yoğun kaşıntı, ödem, cilt ve subkutan doku,ağrı, cilt.psoriaticheskaya aritrodermiya genellikle sonucu akut kaba sedef sırasında kararsız boyunca, özellikle ani ani iptal sistemik tedavi veya yerel glukokortikoid. Da görülebilir bir sonucu olarak provokasyon alkol, sinir-ruhsal stres, interkurrentnymi enfeksiyonlar (özellikle soğuk algınlığı). Bu form, sedef hastalığı öldürücü olabilir, çünkü son derece güçlü bir iltihap ve soyulma veya dekolmanı deri ihlal yeteneği, vücudun düzenlenmesinde, vücut ısısı ve cilt bariyer fonksiyonu, karmaşık olabilir jeneralize piodermiey veya sepsis. Ancak, sınırlı, lokalize psoriaticheskaya aritrodermiya hatta ilk belirtisi sedef, daha sonra трансформируясь bir kaba blyashkovidnyi sedef.

Sedef hastalığı belirtileri bağlı olarak değişir belirli bir sezon ve sahne. Birçok hastada gözlenen “kış” bir tür hastalığın hangi dönemlerinde alevlenme gelir, geç sonbahar veya kış. Hastalığın seyri

Sedef hastalığı kronik bir hastalıktır, karakterize, genellikle, bir dalgalı akım dönemleri ile spontan veya uyarılmış bu veya diğer tedavi edici etkilerden remissiy veya iyileştirmeler ve dönemleri spontan veya спровоцированных olumsuz dış etkenler (alkol, interkurrentnye enfeksiyon, stres) nüks veya nüks.

Hastalığın şiddeti değişebilir, farklı hastalarda ve hatta aynı hastada dönemleri remisyon ve alevlenme çok geniş bir yelpazede, küçük yerel lezyonlar tam kaplama vücut psoriaticheskimi plaklar.

Sık sık gözlenen bir eğilim ilerleme zaman içinde hastalığın (özellikle tedavi edilmediğinde), утяжелению ve sık alevlenmeler, artan bir alanda imha ve katılımı, yeni bölümleri, cilt. Bireysel hastalarda gözlenen sürekli hastalık olmadan spontan remissiy , hatta sürekli ilerlemesi. Sık sık da etkiler çivi ellerde ve/veya ayaklarda (psoriaticheskaya onihodisrtofiya). Yenilgi tırnak ayrılmış olabilir ve gözlenen yokluğunda deri lezyonları.

Sedef hastalığı da neden olabilir inflamatuar lezyon, eklem, sözde psoriaticheskuyu artropatiyu veya psoriatik artrit. 10 ila 15 % hastalar sedef hastalığı ile acı da psoriatik artrit.

22.07.2018