3 aşamada döngüsel gelişim sedef

Sahne sedef – bu belirli bir zaman aralıklarında, hangi hastalık kazanıyor karakteristik özellikleri. Birçok hasta yanlış olarak adlandırılan evre, ağır ya da hafif bir hastalık ama tıp haritalarda kullanılan terim çok farklı bir anlam.

Ne var sedef hastalığı vardır aşamasında

sahne-sedef

Sedef hastalığı olarak kabul edilmektedir tekrarlayan hastalıkların cilt, neden, hangi suçun genetik. Tahminlere göre, dermatologların bu hastalık muzdarip en az 2 Dünya nüfusunun% yani sorun çok acil. İçerisinde sedef açıkça farklı 2 durum:

 1. Nüks. Bu terim gösterilir bozulma kapak. Ne zaman hasta, acı, kaşıntı, ağrı, yanma hissi, bol deri döküntüsü, tahriş ve rahatsızlık. Pozisyon kapılmış olur uykusuzluk, nevroz ve anksiyete.
 2. Remisyon. Belirtmek için kullanılan bir kelimedir cilt görünümünü iyileştirmek. Bir remisyon deri alır normal renk, kızarıklık gider, ve meydanı psoriatik plaklari plaklar azalır.

Sahne sedef kısmen yinelenen açıklama remisyon ve nüks, bu nedenle birçok dermatologlar bu kelimeleri kullanmak gibi eş anlamlı. Klinik pratikte açıklandığı evre 3 sedef:

 • aşama ilerleme;
 • sabit;
 • sahne rücu.

Göz önüne alındığında, söz konusu döngü sırasında, o sahne sürekli birbirine akar ve formu sürekli hastalık.

Bir gerçektir! İstediğiniz ağır olmak olarak kabul edilir aşama ilerleme.

Nedir ilerleme sedef?

Aşamasına ilerleme başlattı bir dizi tetikler, örneğin, soğuk havalarda ya da stres. Hatta bazı durumlarda deneyimli bir dermatolog değil tümden yüklemek için bir tetikleyici. Sırasında ilerleyen aşamada gerçekleşir:

 1. Psoriatik nodüller gelişir, hızlı, vurmak, cilt kapakları, birbirine sözde plak, peel ve kaşıntılı. Plak – bu leke, serbest biçimli, genellikle yuvarlak veya oval, bazen düzensiz kenar.
 2. Papüller, yani ayrı nodüller sedef döküntü, temsil mühür, cilt. Kenar papüller değil peel ve orta kısmı – flakes. Olarak birikir, çok sayıda ölü deri pul, plak başlar cilt yüzeyi üzerinde. Daha konveks ve düzensiz bir görünüm verdiği gibi şişlik.
 3. Bu aşamada patoloji ile karakterize izomorfnaya tepki yatıyor akut döküntü bir cilt ile hasar, çizik, enjeksiyonları, keser, mikro-travma. Bu olgu, adını taşıyan Kobnera.

İçin ilerleyen aşamada sedef hastalığı için tipik olarak yavaş bir reaksiyon. Bazı durumlarda döküntüleri deri kapak görünür yaklaşık 9 gün maruz kaldıktan sonra bir tetikleyici (örneğin, bir gıda alerjen). Tipik bir durumda psoriatik döküntü görünür bir gün sonra olumsuz faktörlere maruz.

İlginç! % 95'i hasta vardır, aynı veya farklı gıda intoleransı, bir çalıştırmak nüks. Ağırlaştırıcı önlemek için gereken bir günlük tutmak, güç ve tepki izlemek, farklı gıda türleri.

Sabit ve resesif aşamaları

Sabit evre denilen dönem boyunca sedef, hangi durum etkilenen nispeten stabilize. Zaman sabit bir sahne:

 • Psoriatik plaklar var pürüzsüz kontur. Tüm yüzeyi plak kaplı kalın bir tabaka pul, kolay kabuğu. Kaşıntı ve rahatsızlık rahatsız bir orta. Etrafında papüller hayır parlak kırmızı iltihaplı bir jant.
 • Bir microtrauma cilt gözlenen fenomen Kobnera, yani, penye veya kesik sağlıklı bir cilt artık dönüşmesi trombosit.

Regressing veya çekinik sahne ile karakterize kitlesel bir lezyon sedef. Önce etrafında papüller fark pseudoatrophic jant, ve daha çoğu hasta hızlı sonlandırma soyma cilt, eğitim, yerinde, plaklar hiperpigmentasyon.

Şiddeti patoloji

sedef

Ek tanısal bir kriter olarak hizmet vermektedir puan alan psoriatik lezyonlar. Tanımlamak için kullandıkları terim «şiddeti». Dermatologlar özellikler 3 şiddeti deri hastalığı:

 1. Kolay. Psoriatik plaklar işgal 1 ila 3% toplam vücut alanı. Küçük boyutu, etkilenen alanlarda değil diyor hakkında, hasta kendini iyi hissediyor. Sedef kafa derisi veya yüz hatta çiftler plaklar için yeterli olacaktır, neden insana rahatsızlık ve acı.
 2. Ortalama. Toplam alanının vücut hacmi psoriatik plaklari, döküntü arabayla 3 ila 10%. Bu etkiler, sırt, göğüs ve dış yüzeyleri, eklem, kafa derisi, avuç içi ve ayak. Böyle bir yaygınlık yol açar, ciddi zehirlenme ve belirgin bir sendromu. Hasta kısmen veya tamamen kaybetme durumu, bozulan ruhsal durumu ve durum sinir sistemi.
 3. Ağır. Hastalığı kapsar en fazla 10-15 % cilt yüzeyi. Kaba bir tahmine göre, sedef, şehrin dörtte biri toplam vücut alanı, çarpma olasılığı artıyor karaciğer veya böbrek yetmezliği. Dekompanse zarar iç organlar için mümkün ölüme neden hasta.

İçin kapsamlı şiddetini değerlendirmek sedef hastalığı için kullanılan özel ölçek denir PASİ. Zaman çizelgesi dikkate alınır:

 • yüzde sağlıklı ve hasta cilt;
 • sahne patoloji;
 • reaksiyon, hastanın medikal tedavisi;
 • özel hoşgörü sedef hastalığı (mental durum, komplikasyonlar, sinir sistemi ve ruh);
 • objektif veriler laboratuvar dinamikleri (örneğin, hacim, ürik asit, kan testinde).

Tanıda dikkate alınır belirtileri, durumunu etkileyen kişi sedef. Tıbbi bir harita yansıyan yoğunluğu:

 • kaşıntı işlemleri derinin;
 • kızarıklık;
 • şişlik;
 • hiperemi;
 • derinin kalınlaşması;
 • pul pul;
 • kan akımı;
 • şişlik;
 • enfeksiyon;
 • ağrı sendromu.

Ölçekte PASİ hacim deri lezyonları açıklanan rakamlar, 0 ila 72, 0 yokluğu, deri belirtileri, 72 – bu büyük imkanlar imkanları, hastalığın yayılmasını.

Dikkat! Hasta için öncelikle bilmek önemlidir ve belirtileri izlemek için akut. İstendiğinde olumsuz belirtiler hemen bir dermatolog ziyaret değil, sedef değil, her zaman kendisi dahil sabit bir sahne. Nüks uzun yıllar sürebilir.

Sedef hastalığı tedavisi evresine bağlıdır

Her aşama için hastalık tasarlanmış kendi kompleks terapötik faaliyetleri, bu nedenle, ilk şey bir dermatolog belirler ilerledikçe sedef, stabilize veya geriler.

Hakkında, remisyon biter, her kurban sedef tahmin ve duyumlarını. Eğer kaşıntı artar, cilt kötü görünüyor ve sedef açıkçası yayılır, vücut yüzey – tedavi başlamak. Tedavi için ilerleyen aşamasında aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Hasta önlenmesi ile ilgilenen daha fazla bozulma, sıkı bir diyet uygulayan kaçınıyor tetikleyiciler patolojik süreç (stres, sigara, alkol).
 • Güçlü bir kaşıntı kullanabilirsiniz antihistaminikler, ek avantajlarıyla bu ilaç sınıfı, çekme, şişme alanında psoriatik plaklari plaklar.
 • Dermatolog atar, geniş bir yelpazede yerel medya için iyileşme, yumuşama ve inceltme cilt. Kararı doktor seçilir krem, merhem veya spreyler. Olumlu bir eğilim verir katran sabun ve solidolovye sıkıştırır. Ayrıca kompres uygulamak ya da uygulamak için bir makyaj ile Ölü deniz çamuru.

Ana görevi bu aşamada durdurabilir genel olarak hastalık girecek, uzun bir nüks. Buna göre doktor alır, kortikosteroid enjeksiyonları ya da merhemler.

Dikkat! Kortikosteroidler kullanmak gerekir kısa ve yoğun ders gözetiminde bir dermatolog. Kendiniz yapmak çekim veya smear antihistaminik merhem.

Tedavi sabit ve regressing aşamasında

ayakkabı-kan

Sonraki adımlar bir dermatolog bağlı reaksiyonlar vücudun uyumlu bir tedavi yöntemidir. Aşağıdaki komut:

 1. İlaç vermek, olumlu bir etkiye sahiptir. 1-2 hafta sedef hastalığı geçer yatarak evresi, gerileme ve remisyon.
 2. İlaç vermeyin, hiçbir etkisi yoktur. Eğer 2-4 hafta sonra hedef kurs ilaçların sonuçları hala görünür değil, bu bir bahane değiştirmek ya da ilaçların bir listesini, herhangi bir uzman hekim.
 3. İlaç kötüleşmesine neden. Bu dinamikleri de mümkündür, özellikle doz veya frekans alımı yeterli değildir. Nüks sıkılır, psoriatik plaklar daha büyük bir alanı kapsayacak vücut, ihtiyacı olan bir kişi hastanede.

Altında sağlık kuruluşlarının istihdam, daha güçlü tedavi ilaçları, örneğin, donanım, temizlik, kan. Olumlu tepkiler sedef dahil sabit bir sahne, bir devam edebilirsiniz birkaç gün için birkaç ay.

İlginç! % 80'den fazla hasta fark mevsimsel alevlenmeler. Bu hastalık yapar, öngörülebilir ve hazırlanmak için sağlar üst nüks.

Liste hazırlıkları sırasında sabit ve regressing aşamalarında tam olarak aynı, ama doz ve frekans resepsiyon daha az, daha ilerlemiş bir aşamada.

Remisyon uzunluğunda 10-15 yıl

Deneyimli bir dermatolog koyar önüne, bir sonraki görevi almak için – bu tür ilaç ve fizyoterapi araçları verecek bir hastaya en uzun süreli iyileşme. Bu durumda, kendisi hasta mümkün olan her şekilde yardımcı tedavi, tetikleyici kaçının ve sorumlu ilaç almak. Eğer ittifak, hasta ve doktor geliştirmiştir başarılı bir remisyon süresi sınırsız. Kararlı sağlık sürebilir 15 ve daha fazla yıl.

10.08.2018