psoriatic hastalığı: belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri

Alaka bu mediko-sosyal sorunları ile ilgili:
 • büyük prevalansı;
 • belirsizliğin, Novitatis ve непостоянством akımları;
 • ortaya çıkması ilk klinik belirtiler, ağırlıklı olarak genç yaşta;
 • artan insidansı son 10-15 yıldır, gençler arasında;
 • artış yüzde ağır hastalık formları, iyi belgelenmiş ciddi psikolojik bozuklukları ve uyku bozuklukları,;
 • bozulan hastaların yaşam kalitesi;
 • zorluk tedavisi;

önemli bir artış hasta sayısının kaybı sakatlık, hastane çalışma ve sakatlık nedeniyle, özellikle genç erkekler arasında.

Çeşitli kaynaklara göre hastalığı kayıtlı var 2-7 Dünya nüfusunun%. Yapısı, cilt hastalıkları, sedef %3-5 arasında hastaların dermatolojik hastaneler — %25 kadar.

Bu veriler, nedense eksik vardır: kimlik zorluğu şiddetli formları, örneğin, psoriatik artrit, nadir bir negotiability sağlık kurumları hasta hafif formları vb.

Sedef nedenleri ve patogenezi

Avantajına rağmen, yerel deri belirtileri bir çoğu formları hastalık, doğru nedenlerle ve karakter bozuklukları, vücutta hastalık taşıyan bu sistem bir karakter.

Sırasında hastalığın katılan eklemler, kan damarları, böbrek, karaciğer. Notları da yüksek risk diyabet, obezite ve hipertansiyon hastalığı çeken kişilerde sedef hastalığı, özellikle kadınlarda.

% 20-30 hastalarda sonradan gelişen sendromu, metabolik bozukluklar, yüksek trigliserid, kan, obezite ağırlıklı olarak karın bölgesinde, psoriatik artrit.

Ayrıca son zamanlarda ortaya çıktı bir dizi biyolojik belirteç, işaret eden doğrudan bir bağlantı, sedef hastalığı, Crohn hastalığı, romatoid artrit, сердечнососудистыми hastalığı, angina ve yüksek mortalite ile sonuçlanan miyokard infarktüsü.

Bu nedenlerle ve giderek artan sayıda araştırmacı eğilir sistem tanımı Dermatosis «psoriatic hastalık» yerine sadece «sedef».

psoriatik plak</1_img>
Geçirilen sedef hastalığı kalıtsal mı?

Olmasına rağmen çok sayıda hipotez ve araştırma yapılan, şu anda, kalır zor hakkında bir soruya yanıt olarak geçirilen olup olmadığını sedef hastalığı kalıtsal. Ancak, genel olarak bu hastalık, genetik olarak deterministic. Yokluğunda bir hastalık var ve her iki ebeveyn çıkıyor sadece 4,7% çocuklar. Bir hastalık, bir ebeveynin hastalığı riskini çocuk kadar artar 15-17%, her iki ebeveyn — %41.

Başlangıç psoriatic hastalık olabilir herhangi bir yaşta, ancak çoğu durumda, tepe kaydetti sıklığı, 16-25 yıl (sedef hastalığı tip I) ve 50-60 yıl (sedef hastalığı tip II). Sedef İ. tür daha sık izlenebilir doğada kalıtsal hastalık, eklem lezyonları ve yaygınlığı varius, döküntü. Bir tip II hastalığın daha olumlu bir süre.

Kalkınma mekanizması (patogenez)

Ana bağlantı patogenezinde (kalkınma mekanizması) hastalığı sonucu ortaya çıkması, döküntü, cilt üzerinde bir artış mitotic (hücre bölünmesi) etkinlik ve hızlandırılmış çoğalması (proliferasyonu) epidermalibus hücreleri. Sonuç olarak, epidermal hücreler, hiç kaçırmam bitti orogovet, itilir hücreleri alttaki katmanları cilt. Bu olgu eşliğinde aşırı pullanma ve denir Hyperkeratose.

Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır?

Orada ücretsiz iletişim ve hasta ile temas, yani bulaşabilir mi? Tüm çalışmalar, bu hastalığı ile ilişkili, çürütmek için, böyle bir varsayım. Hastalık bulaşan diğer insanlara ne de havadaki damlacıklar, ne de doğrudan temas sonucu.

Uygulanması, genetik yatkınlık hastalığa (göre genetik teorisi sedef hastalığı) olası bir durumda bozuklukları düzenleyici mekanizmaları dilleri sistemleri:

mentis.
Psişik dengesizlik katkıda mental fonksiyonları otonom sinir sistemi. Son biridir refleks bağlantıları uygulanmasında belli bir duygusal faktörlerin etkisi ile alfa ve beta reseptörleri damar sistemi, cilt, ve dolayısıyla onun genel durumu.

Psişik травматизация oynar önemli ise (önemli) bir rol mekanizması hastalık gelişimi, hem de sıklığı ve süresi nüks. Aynı zamanda, kendisi hastalığı neden olan bozukluklar, fonksiyonel durum yaratabilir. Endokrin.

psoriatic hastalığı
tezahürüdür ihlal adaptif mekanizmalar rol oynayan endokrin bezleri (hipotalamus, hipofiz bezi, böbreküstü bezleri), yönetmelik yönetilen değil, sadece declinare, yoluyla (kan yoluyla), ama aynı zamanda sinir sistemini tutan. /Uyum amacıyla vücudun hipotalamus-hipofiz-adrenal sistem, ilk açılır (bu cevap üzerinde bir etkisi çevre değişiklikleri, aşırı ve accentus faktörler) kullanarak artırmak veya azaltmak için seçimi hormonlar neden değişir, hücre metabolizması. sedef</2_img>

Bağışıklık. Uygulanması için mekanizma, genetik yatkınlık PSORİASİS ile ilgili bağışıklık sistemi yoluyla gerçekleşir genleri kontrol eden hücresel bağışıklık yanıtı ve bağışıklık etkileşim hücreleri birbirine sistemi (HLA). Bağışıklık sistemi, sedef hastalığında da değiştirilmiş ya da genetik olarak, ya da etkisi altında, iç veya dış faktörler tarafından onaylandıktan ihlali tüm bağlantıları cilt, bağışıklık düzenleme.

Genetik olarak belirli bozuklukları, hücresel metabolizma sonucu hızlandırılmış büyüme ve разрастанию olgunlaşmamış hücrelerin epidermis, yol seçime biyolojik olarak aktif maddelerin (БАВ) lenfositler, olgunlaşmamış cilt hücreleri, aktif keratinositler ve makrofajlar. Son için mediatores, inflamasyon ve immün yanıt.

Bu maddeler arasında, proteaz, protein bilgi molekülü olarak adlandırılan sitokinler (tümör nekroz faktörü, interlökin, interferon, çeşitli alt tipleri lenfositler), полиамины (hidrokarbon radikaller). Nörotransmitter, sırayla, teşvik, büyüme arızalı epidermis hücreleri değiştirmek duvarları küçük damarları ve görünüm iltihabı.

Tüm süreç birikimi eşlik ediyor epidermis ve сосочковом dermis tabakası, tek ve çok hücreli lökosit. Predispozan ve tetikleyici faktörler Anahtar patolojik bir tezahürüdür, sedef hastalığı, aşırı büyüme arızalı epidermis hücreleri. Bu nedenle temel nokta soran bir mekanizma geliştirme, hastalık ve sorunun çözümünde nasıl tedavi sedef kurulması rampaları faktörler. Temel olanlar:

Psikolojik
etkisi kısa süreli güçlü, stres, yanı sıra невыраженных, ama uzun süre ya da sık sık tekrarlayan negatif psikolojik etkiler, manevi tatminsizlik, uyku bozuklukları, depresif durumu.

Metabolik bozukluklar, vücutta fonksiyon bozukluğu, sindirim organları, özellikle karaciğer ve dış pankreas işlev. Hastalık veya disfonksiyon iç salgı bezlerinin (hipotalamus, tiroid, paratiroid ve tissue bezleri, endokrin faaliyetleri pankreas). Bağışıklık sistemindeki (allergichekie reaksiyonlar ve bağışıklık hastalığı).

Varlığı ile vücutta kronik enfeksiyon odakları (bademcik iltihabı, rhinosinusitis, inflammationibus profuere, vb.). Patojen ve koşullu patojen mikroorganizmalar, özellikle staphylococcus aureus, streptokoklar ve fermentum mantarlar, onların toksinler, deri hücreleri, hasarlı bu mikroorganizmalar, güçlü antijenleri, yetenekli kışkırtmak için bağışıklık sistemini saldırganlık, onlara karşı, değiştirilen ve sağlıklı vücut hücreleri.

Mekanik ve kimyasal hasar cilt, uzun süreli antibiyotik alımı veya glukokortikoid konusunda herhangi bir hastalıklar, giperinsolyatsiya, sigara ve kötüye alkollü içecekler, akut enfeksiyon hastalıkları (respiratoriorum-viral enfeksiyon, grip, bademcik iltihabı vb.).

Belirtileri ve türleri, sedef hastalığı
Genel kabul görmüş klinik sınıflandırma psoriatic hastalık yoktur, ancak geleneksel özellikler en sık karşılaşılan klinik formu. Onlar bazı durumlarda birbirinden çok farklı olduğunu, onları kabul edildiği gibi ayrı bir hastalık.

Hastalık gelişiminde üç aşama:

İlerleme süreci, hangi döküntüleri büyüklüğü 1-2 mm görünmesi çok sayıda yeni siteler. Daha sonra onlar dönüşür bölge psoriatic plak.

Sabit sahne
— hiçbir oluşum «taze» öğeleri kaydetme boyutları ve görünümü mevcut plaklar, tamamen kaplı peeling epidermis.

Sahne rücu
— zayıflama ve düzleştirme plaklar, şiddetini azaltmak soyma ve ortadan kalkması öğeleri, emme başlar merkezinde. Sonra tamamen kaybolması genellikle kalır cepler depigmentasyon.

Sedef kaba
(sıradan, normal) O kendini monographia (homojen) eruptionibus olarak plak veya papüller — nodül kırmızımsı veya pembe renkli, yükselen cilt yüzeyi üzerinde. Papüller açıkça demarcated sağlıklı araziler ile kaplıdır ve statera dolosa gümüş-beyaz renk. Büyüklüğü kendi çapında belki 1-3 mm ila 20 mm ve daha fazla. Onlar için karakteristik üç olayın ardından ortaya çıkan poskablivanii onların yüzey:

döküntüleri</3_img>

belirti «stearin noktalar» — kazanç soyma sonra kolay poskablivanii sonuçlanan, yüzey papüller kazanır benzerlik damla oppressi stearin; bunun nedeni, parakeratosis (kalınlaşma, epitel), Hyperkeratose (kalınlaşma cilt stratum korneum, yani напластование pul), yağ birikimi ve sicut crassus, bileşenleri dış katmanları epidermis; belirti «son film» — altından uzak pul görünür, sümüksü bir epidermal tabaka olarak ince, kadifemsi, parlak ve nemli bir yüzey; belirti «kan oranı», ya da bir fenomen Auspittsa-Polotebnova — kaynaştırma arasında bir kan damlacıkları şeklinde, çiy noktası çıkıntı üzerinde parlak bir yüzey sonra kolay poskablivanii; bunun nedeni травмированием plenus sanguinis, dermal papilla.

Излюбленными bazı yerelleştirme izleri vardır pellis derisi, simetrik konumu extensoris indicis yüzeyler alanında büyük eklem — dirsek, diz. Yerelleştirme plaklar olabilir uzun bir süre ile sınırlı değildir, bu siteler. Bu nedenle onlara «bekçi», ya da «officium». Daha az sıklıkla etkilenir, çivi, deri alanında diğer eklemler, genital, yüz, ayak tabanı ve avuç içi, büyük kıvrımlar.

Başka bir karakteristik belirti — oluşumu psoriatic döküntü yerlerde mekanik veya kimyasal hasar cilt (fenomen Kebnera). Birçok yaralanmalar olabilir scalpendi, kesikler, kimyasal tahriş asitler veya alkaliler.

Bağlı yerelleştirme elemanları ve klinik seyri, kaba sedef ayrılır. birkaç çeşidi vardır:
 • Seboreik.
 • Palmar quadratus plantae.
 • Guttat.
 • intertriginoznoy.
 • Sedef hastalığı tırnak.

Seboreik sedef.
O oluşur deri bölgelerinde bol yağ bezleri — alın, kafa derisi, BTE alanı, donanımlı alanlarda yapılabilir, yüz kıvrımları (nazolabial ve nososchechnyh), kürek kemikleri arasında ve bölümler üst ön yüzeyi göğüs.

Eğer yüz, sırt ve göğüs döküntü bir karakteri vardır papüller kırmızı kaplı squamea convolvens büyük plakalar gümüş-beyaz renk, kulak kabukları benziyor döküntü bir seboreik dermatit, karmaşık присоединившейся enfeksiyon.

Yüzey seboreik lekeler ve papüller nedeniyle kulak kabukları daha parlak ve edematous ile karşılaştırıldığında, diğer alanlar. Kaplıdır statera dolosa sarımsı beyaz veya grimsi-beyaz renk ve serosum vehentem-pürülan kabuklu (macerari), bir sıkı cilt. Hemen hemen her zaman bir döküntü eşlik eder ve belirgin bir kaşıntı.

03.08.2018